Nowy numer 22/2023 Archiwum

Doradzą, pocieszą, nauczą

Tu rodzice spotykają się w pierwszych latach życia swoich pociech. Wymieniają się doświadczeniami i uczą, jak mądrze wychowywać dzieci. W Warszawie działa 14 klubów dla rodzin. Najstarszy skończył właśnie 10 lat.

W Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Jezuickiej 4 odbyła się konferencja „Warszawa dla rodzin”, podczas której zaprezentowano funkcjonowanie warszawskich klubów dla rodzin, działających pod różnymi nazwami w stołecznych 9 gminach. Najwięcej jest ich na Mokotowie, Bielanach, Śródmieściu i na Pradze Południe. W ramach działań klubów jego uczestnicymamy, ojcowie, babcie, dzieci – mogą korzystać m.in. ze spotkań ze specjalistami, z zajęć edukacyjnych i grup zabawowych dla dzieci, warsztatów psychoedukacyjnych i grup wsparcia dla dorosłych.

– W ubiegłym roku dofinansowaliśmy działanie warszawskich klubów dla rodzin kwotą 400 tys. zł. W tym roku kwota urosła do blisko 490 tys., a w przyszłorocznym budżecie zarezerwowaliśmy dla nich ponad 600 tys. Chcemy w ten sposób wspierać i wzmacniać warszawskie rodziny, bo to podnosi ich kompetencje i najlepiej zabezpiecza przed patologiami mówi Joanna Dolińska-Dobek, wicedyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy.

Podczas spotkania odbyły się wykłady, które prowadzili specjaliści z różnych dziedzin. Wśród nich m.in. Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta („Wspomaganie rozwoju psychoruchowego małych dzieci”), Elżbieta Olszewska z Fundacji ABC XXI w. Cała Polska Czyta Dzieciom („Psychologia więzi, kilka słów o tym, jak wychowywać dzieci”), Dorota Zawadzka („Co może dziecko? Prawa najmłodszych w teorii i praktyce”) i Sylwia Chutnik („Macierzyństwo – kwestie ekonomiczne i społeczne”). W tym czasie w salach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej trwały zajęcia dla maluchów.

Celem konferencji było upowszechnienie działalności warszawskich klubów dla rodzin i wymiana doświadczeń. Organizatorzy spotkania – to Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”, które od 10 lat prowadzi klub dla rodzin na Ochocie, oraz Stowarzyszenie „Mamy czas” przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast