Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowy Świat – ale drogo!

Jest najdroższą ulicą w Polsce i 43. na liście światowej. Wymarzone miejsce dla handlowców, chociaż nie każdy dałby radę płacić czynsz na światowym poziomie.

Już nie legendarna nowojorska Piąta Aleja jest najdroższą ulicą handlową świata, ale Causeway Bay w Hongkongu. W Polsce najdroższymi ulicami są warszawski Nowy Świat i krakowska Floriańska.

Za wynajęcie metra kwadratowego powierzchni handlowej przy Causeway Bay w Hongkongu trzeba zapłacić 22 307 euro rocznego czynszu. Tylko nieco tańsza jest Piąta Aleja w Nowym Jorku – roczny czynsz wynosi przy niej 21 204 euro - tak wynika z najnowszego raportu o głównych ulicach handlowych świata opublikowanego przez Cushman & Wakefield, międzynarodową firmę świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych.

W porównaniu z nimi ceny wynajmu przy najdroższych polskich ulicach handlowych wyglądają bardzo skromnie. Przy Nowym Świecie w Warszawie za wynajęcie metra kwadratowego na rok trzeba zapłacić 1 020 euro, a przy Floriańskiej w Krakowie – 948 euro. Przed naszymi ulicami jest jednak wielka przyszłość. Z danych firmy doradczej CBRE wynika, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z rozkwitem ulic handlowych w Warszawie i innych dużych miastach Polski. Zdaniem analityków CBRE to m.in. pochodna trudnej sytuacji na rynku centrów handlowych – brak nowych powierzchni handlowych w centrach wielu miast powoduje ożywanie obszarów dotychczas uśpionych. "Centra handlowe przestają wystarczać mieszkańcom dużych aglomeracji. Polskie ulice handlowe powoli zaczynają konkurować z centrami handlowymi na warunkach rynkowych" – powiedziała dyrektor w dziale badań rynku i doradztwa w CBRE w Polsce Karina Kreja.

W opinii analityków C&W rozkwit ulic handlowych dotyczy przede wszystkim Warszawy i Krakowa, gdzie popyt na lokale handlowe w centrum miasta przewyższa ich podaż. W tych lokalizacjach praktycznie brak pustostanów, gdyż każdy zwalniający się lokal jest natychmiast wynajmowany i adaptowany przez nowego najemcę. "Ulice handlowe w Polsce nie mają jednorodnego charakteru, a ich profile dopiero się kształtują. Sytuacja w każdym mieście jest zupełnie inna" – powiedziała Katarzyna Michnikowska z działu wycen i doradztwa C&W.

Dodała, że w Warszawie najważniejszym czynnikiem, który pozytywnie wpłynie w najbliższych latach na charakter ulic handlowych, szczególnie stołecznych Nowego Światu i Świętokrzyskiej, jest ukończenie II linii metra.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama