Nowy numer 22/2023 Archiwum

Trudny rok Mazowsza. Kolejny

Mazowsze pod ścianą. Przed regionem kolejny trudny rok. – Zmuszeni jesteśmy wziąć pożyczkę – przyznaje marszałek Adam Struzik.

Trudny rok Mazowsza. Kolejny   Decyzję o wysokości oprocentowania marszałek województwa nazwał "skrajnie niekorzystną" Tomasz Gołąb /Foto Gość – Już ten rok zapowiadał się wyjątkowo trudno. „Janosikowe” pochłaniające 40 proc. naszych dochodów podatkowych i niekorzystna zmiana przyjętych przez Ministerstwo Finansów wskaźników ekonomicznych zmusiły nas do szukania oszczędności, ograniczania lub odkładania w czasie planowanych inwestycji. Kryzys dotknął także wszystkie podległe nam jednostki – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik. – Zmuszeni jesteśmy wziąć pożyczkę na 50 mln zł, którą przeznaczymy na spłatę ostatniej raty „janosikowego”. Niestety, wygląda na to, że w przyszłym roku nie będzie lepiej. Mimo to staraliśmy się stworzyć na 2013 r. proinwestycyjny budżet.

Na Mazowszu wzrosła  liczba bezrobotnych, upadają kolejne firmy, zmniejszają się wpływy z podatku CIT, z którego w dużej mierze składają się dochody podatkowe województwa. Według założeń, Mazowsze otrzyma w przyszłym roku 1,7 mld zł (z czego 236 mln zł z PIT, a 1,48 mld zł z CIT), co będzie stanowiło 61 proc. wszystkich dochodów. Ale ponad 661 mln zł będzie musiało oddać w formie "janosikowego".

Mimo trudnej sytuacji w projekcie budżetu udało się przeznaczyć jego trzecią część (806 mln zł) na inwestycje. To prawie o 200 mln zł więcej niż w tym roku. Ponad 46 mln zł otrzyma szpital dziecięcy przy Niekłańskiej w Warszawie na rozbudowę. Do szpitala bródnowskiego trafią pieniądze na termomodernizację i na budowę lądowiska (2,4 mln zł). Poza tym na inwestycje w mazowieckich szpitalach zaplanowano: prawie 6,4 mln zł na szpital w Ostrołęce, ponad 3 mln zł na Szpital Kolejowy w Pruszkowie, ponad 3 mln zł na tworkowski szpital psychiatryczny w Pruszkowie, 1,2 mln zł na szpital w Ciechanowie.

Wśród instytucji kultury również zaplanowane są pieniądze na inwestycje – m.in. 12 mln zł dla „Elektrowni” w Radomiu, 3,6 mln zł na Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 1,5 mln zł dla Muzeum Archeologicznego w Warszawie, 1,8 mln zł dla Muzeum Niepodległości w Warszawie, 1,1 mln zł dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Trudny rok Mazowsza. Kolejny   Na inwestycje drogowe w przyszłorocznym budżecie zaplanowano 129,6 mln zł Tomasz Gołąb/GN Na inwestycje drogowe planowanych jest 129,6 mln zł. Wśród nich będą np. 23,4 mln zł na drogę wojewódzką nr 727 (Klwów – Szydłowiec), 22 mln zł na drogę wojewódzką nr 580 (odcinek Leszno – Kampinos), 9,2 mln zł na drogę wojewódzką nr 544 (od granicy województwa do Ostrołęki), 8,8 mln zł na drogę wojewódzką nr 579 (Kazuń Polski – Radziejowice), 7,5 mln zł na drogę wojewódzką nr 637 (Warszawa – Węgrów), 5,4 mln zł na drogę wojewódzką 719 (Warszawa – Kamion), 4,1 mln zł na drogę wojewódzką nr 541 (od Mochowa do granicy z województwem warmińsko-mazurskim).

Zmniejszą się za to o 5 proc. dotacje dla instytucji kultury, a także kwota bieżącego utrzymania jednostek budżetowych samorządu. Nie będzie też środków na dotację dla organizacji pozarządowych (z wyjątkiem dotacji na zadania związane z upowszechnianiem sportu dzieci i młodzieży) ani na promocję województwa, a także na upowszechnianie kultury, turystyki, zdrowia czy rolnictwa na Mazowszu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast