Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przyjmij ogień z Betlejem

Od 26 lat z groty betlejemskiej nikły płomyk wędruje do najdalszych zakątków świata. Do Polski dotrze po raz 22. – Chcemy zanieść go wszędzie, gdzie będzie przyjęty – mówią harcerze.

Ogień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego w harcerskiej sztafecie dotarł w ubiegłym roku do 437 miejscowości w całej Polsce. Skauci znad Wisły przekazują go jeszcze dalej – do Danii, Rosji, na Ukrainę, Litwę i Białoruś.

– Sam moment odpalania światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 26-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni z niego znak pokoju i symbol pojednania między narodami – mówi ks. hm. Ronald Kasowski, naczelny kapelan ZHP.

Hasło tegorocznej wędrówki Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi: „Odważ się być dobrym".

– To hasło, zainspirowane fragmentem Księgi Rodzaju: „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”. Dobro wiąże się w dzisiejszych czasach z ryzykiem wystawienia się na śmieszność, bo idzie w poprzek powszechnemu egoizmowi – mówi hm. Małgorzata Sinica, naczelnik ZHP.

Polscy harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich 16 grudnia. Tego samego dnia trafi do bazyliki Mariackiej w Krakowie i klasztoru na Jasnej Górze, a także do Wrocławia, Łodzi, Zielonej Góry i Poznania. 18 grudnia harcerze przekażą światło parze prezydenckiej w Belwederze, a także premierowi i Radzie Ministrów. W katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 18 będą mogli go osobiście odebrać także mieszkańcy Warszawy. Podobne uroczystości będą organizowane we wszystkich katedrach w Polsce.

Miejsca, do których dotrze Betlejemskie Światło Pokoju i skąd będzie można je wziąć do własnego domu, znaleźć będzie można na interaktywnej mapie na stronie: www.swiatlo.zhp.pl.

– Chętnie zaniesiemy je do każdej miejscowości – deklaruje phm. Agata Grzywacz, rzecznik prasowy ZHP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama