Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rozdaj 200 tys. złotych

Od 1 grudnia do końca stycznia można zgłaszać swoje typy do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Najlepsi autorzy otrzymają w sumie 200 tys. zł.

 

Od 1 grudnia do końca stycznia można zgłaszać swoje typy do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. To kontynuacja wyróżnienia przyznawanego jeszcze przed II wojną światową, w latach 1926-1938, kiedy laureatami byli m.in. Wacław Berent, Tadeusz Boy-Żeleński, Pola Gojawiczyńska, Maria Kuncewiczowa, czy Leopold Staff. W obecnej wersji nagroda przyznawana jest od 2008 r.

W puli nagród jest 200 tys. zł. To największa w Polsce nagroda w dziedzinie literatury fundowana przez samorząd. Kandydatów do niej można zgłaszać w pięciu kategoriach: poezji, prozie, literaturze dziecięcej (tekst i ilustracje), edycji o tematyce warszawskiej oraz w kategorii "Warszawski twórca". Zgłaszać można książki autorów żyjących, wydane w języku polskim od sierpnia ub.r. do lipca 2012 r.

Zgłoszenia, zawierające imię i nazwisko autora, tytuł książki, jej wydawcę, datę oraz miejsce wydania można przesyłać drogą mailową (na adres iczapska@um.warszawa.pl) lub pocztą tradycyjną na adres: Biuro Kultury, Urząd m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Literacka m.st. Warszawy”. Swoje typy można zgłaszać do 31 stycznia 2013 r. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać wydawcy, księgarze i bibliotekarze, ale przede wszystkim czytelnicy. Ostatecznego wyboru laureatów dokona siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Andrzeja Zdzisława Makowieckiego, historyka literatury, profesora Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej. 

Laureaci Nagrody Literackiej w 2012 r.:

w kategorii literatura piękna – proza: Jarosław Mikołajewski za książkę "Rzymska komedia" (Wydawnictwo Agora),
w kategorii literatura piękna – poezja: Jacek Łukasiewicz za tomik "Stojąca na ruinie" (wyd. Biuro Literackie),
w kategorii literatura dziecięca - tekst i ilustracje: Małgorzata Strzałkowska za tekst i ilustracje do książki "Leśne Głupki i coś" (wyd. Bajka),
w kategorii edycja warszawska: Ewa Morycińska-Dzius za ksiażkę "Rozsypane fotografie" (wyd. Świat Ksiażki/Weltbild),
w kategorii warszawski twórca: medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł wyróżniony został prof. Janusz Tazbir.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama