Bronisław Komorowski zaprasza wszystkich. Ale bez plecaków i niebezpiecznych przedmiotów. W sobotę siedziba prezydenta RP będzie otwarta dla zwiedzających.
Prezydent Bronisław Komorowski zaprasza do odwiedzin Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu. Pałac Prezydencki zostanie otwarty o godz. 10. Ostatni zwiedzający będzie mógł wejść o godz. 16.
Warszawiacy i turyści będą mogli zobaczyć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - największą i najbardziej znaną z relacji telewizyjnych Salę Kolumnową z żyrandolem z 3600 kryształami, Salę Obrazową, Salę Białą i Niebieską oraz Salę Jerzego Nowosielskiego, gdzie można obejrzeć 10 dzieł Jerzego Nowosielskiego, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. Udostępniona będzie także Sień Wielka i Kaplica. Będzie również można zobaczyć stół, przy którym od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku toczyły się obrady "Okrągłego Stołu".
Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia. Ale nie można wnosić dużych toreb ani plecaków, a także żadnych niebezpiecznych przedmiotów. Potrzebny będzie także dokument ze zdjęciem. Do Pałacu Prezydenckiego wejść będzie można przez Biuro Przepustek - od strony pomnika Adama Mickiewicza.
Pałac wzniesiony został w latach 40. XVII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego i jego syna Aleksandra, według projektu Konstantyna Tencalla. W lutym 1818 r.w pałacu, podczas koncertu zorganizowanego przez Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności, po raz pierwszy wystąpił publicznie ośmioletni wówczas Fryderyk Chopin.
Na początku XIX wieku pałac przebudowano na zachowany do dziś styl klasycystyczny. W 1821 roku przed frontem pałacu spoczęły dwa lwy wyrzeźbione przez Camillo Laudiniego.
W roku 1852, w wyniku pożaru niemal zupełnie zniszczony został korpus główny. Prace rekonstrukcyjne nadzorował Alfons Kropiwnicki, który wcześniej, wraz z Antonio Corazzim, budował Teatr Wielki w Warszawie i odbudowywał kościół św. Karola Boromeusza na Powązkach.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., pałac stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów, a skrzydła boczne zajmowały biura Kancelarii Rady Ministrów.
Podczas okupacji, w latach 1941-1942, pałac przebudowano na Deutsches Haus - był to wówczas luksusowy hotel z kasynem. W 1955 roku w pałacu podpisany został Układ Warszawski, a w grudniu 1970 - układ o normalizacji stosunków pomiędzy Polską i Republiką Federalną Niemiec.
Od 1994 roku pałac stał się oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.