Obraz „Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego powrócił do galerii w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzieło, które zrabowano podczas II wojny światowej, przez rok przechodziło gruntowną konserwację.
W obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego „Pomarańczarkę Aleksandra Gierymskiego” zawieszono w Galerii Sztuki XIX w. Obraz, uważany za jedno z najlepszych dzieł Aleksandra Gierymskiego powstał ok. 1881 r. Przedstawia Żydówkę z wypełnionymi pomarańczami wiklinowymi koszami na tle dawnej panoramy Warszawy. Obraz został zrabowany przez Niemców prawdopodobnie w 1944 r. po upadku Powstania Warszawskiego. W lipcu miał być licytowany na aukcji w Niemczech. Koszty związane z odzyskaniem dzieła i konserwacją pokrył PZU.
W związku z planowaną na początku 2014 r. wystawą monograficzną Aleksandra Gierymskiego (1850–1901) Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do wszystkich właścicieli kolekcji prywatnych w Polsce i za granicą o udostępnienie na tę ekspozycję posiadanych prac malarskich i rysunkowych tego wybitnego artysty.
Wystawą dzieł Aleksandra Gierymskiego muzeum chce nawiązać do tradycji prezentowania twórców związanych z Warszawą, a jednocześnie powrócić po 76 latach do osoby malarza, który był bohaterem pierwszej wystawy monograficznej w nowo otwartym gmachu Muzeum w 1938 r.