Nowy numer 3/2019 Archiwum

Pierwsza brajlowska moneta

Moneta „Europa bez barier” z napisem w alfabecie Braille’a, wyemitowana przez Narodowy Bank Polski, zdobyła pierwsze miejsce na międzynarodowym konkursie Coin of the Year (COTY) i tytuł najbardziej inspirującej monety roku 2011.

Wyróżnienie przyznano srebrnej monecie o nominale 10 zł upamiętniającej 100-lecie Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi.

Główny motyw awersu nagrodzonej monety to wybity alfabetem Braille`a nominał, czyli „10 złotych”. To pierwsza taka moneta w Polsce, a także rozwiązanie wyjątkowe w skali świata. Rewers przedstawia dwie postacie, z których jedna trzyma w ręku laskę osoby niewidomej.

Wizerunek monety, wyemitowanej w nakładzie 50 tys. sztuk, zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Poprzez emisję tych monet NBP chciał zwrócić uwagę opinii publicznej, że w Polsce żyje ponad 1,8 mln osób z dysfunkcją wzroku.

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, które jest upamiętnione na wyróżnionej monecie, zostało założone w 1911 roku w Warszawie przez ociemniałą hrabiankę - Różę Czacką, późniejszą założycielkę Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Zadaniem Towarzystwa jest zapewnienie dzieciom i młodzieży z wadami wzroku wszechstronną edukację i wychowanie. W 1921 roku na terenie dawnego folwarku w Laskach, podarowanego Róży Czackiej przez rodzinę Daszewskich, powstał Zakład Opieki nad Niewidomymi, który wykształcił dotychczas już ponad 2000 osób niewidomych i słabowidzących.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy