Nowy numer 42/2018 Archiwum

Ponowny pogrzeb ofiary katastrofy smoleńskiej

Pochówek rektora UKSW, ks. prof. Ryszarda Rumianka, którego ciało po katastrofie smoleńskiej zostało przez Rosjan w Moskwie zamienione z ciałem ks. Zdzisława Króla, odbędzie się w Pyrach.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona 15 grudnia o godz. 10.30 w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej 95 - poinformował rzecznik Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Marcin Kozłowski. Po Mszy św. nastąpi wyprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz w Pyrach.

Ciało rektora UKSW ekshumowano 12 listopada br. w Świątyni Opatrzności Bożej. Jednocześnie na zlecenie Naczelnej Prokuratury Woskowej odbyła się ekshumacja pochowanego na cmentarzu w Pyrach ciała innej ofiary katastrofy smoleńskiej, ks. Zdzisława Króla. Ciało ks. prof. Ryszarda Rumianka, pomimo prawidłowej identyfikacji przeprowadzonej przez rodzinę, zostało błędnie oznaczone przez stronę rosyjską w toku czynności w moskiewskim instytucie medycyny sądowej po katastrofie smoleńskiej. Ekshumację zarządzono po gruntownej analizie dokumentacji sądowo-medycznej otrzymanej z Rosji i po porównaniu jej z innymi dowodami.

Badania genetyczne próbek biologicznych pobranych z ekshumowanych ciał zostały przeprowadzone w dwóch niezależnych ośrodkach - Zakładzie Genetyki Molekularnej i Sądowej Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu M. Kopernika w Bydgoszczy oraz Zakładzie Technik Molekularnych Katedry Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy