Zapalił papież, prezydent USA, zapal i Ty

Do umieszczenia w oknie „Światła Wolności” zachęca warszawiaków IPN. 13 grudnia mija 31. rocznica stanu wojennego.

Z tej okazji Instytut Pamięci Zarodowej przygotował specjalną kampanię społeczną upamiętniającą grudniowe wydarzenia - „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

11 grudnia symboliczne światło pojawiło się na ścianie budynku Instytutu przy Towarowej 28. 13 grudnia w akcję będzie mógł włączyć się każdy, zapalając o 19.30 Światło Wolności w swoim oknie. Świeczkę można także zapalić wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. - Będzie to hołd złożony wszystkim ofiarom stanu wojennego i manifestacją przywiązania do idei wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych – wyjaśniają organizatorzy.  

Kampania nawiązuje do gestu Jana Pawła II, który solidaryzując się z rodakami w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r., w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił świecę. Do postawienia w oknach światła wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Solidarność z Polską wykazało także wielu mieszkańców ówczesnego świata.

W ramach obchodów rocznicowych Instytut przygotował także inne propozycje. 13 grudnia ulicami Warszawy przejedzie zabytkowy Ikarus 280. Będzie kursował w godzinach od 10 do 20 na trasie wytyczonej przez miejsca związane ze stanem wojennym. Podróżnych czeka wycieczka z komentarzem historycznym oraz koncert piosenek opozycyjnych. Przejazd autobusem edukacyjnym będzie bezpłatny, początek trasy na przystanku przy placu Konstytucji.

Także na placu Konstytucji do 20 grudnia będzie można obejrzeć wystawę plenerową „586 dni stanu wojennego”. Upamiętnia ona osobiste dramaty ofiar, indywidualne akty sprzeciwu Polaków, ale też różnorodność postaw podzielonego społeczeństwa. Z kolei 13 grudnia w stołecznym Teatrze Kamienica odbędzie się wieczór wspomnieniowy nawiązujący do działań artystycznych konspiracyjnego „Teatru domowego”.

Szczegółowy program obchodów na stronie www.pamiec.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..