Nowy numer 3/2019 Archiwum

Światło pełne pokoju

Z udziałem ponad 100 harcerzy z całej Polski odbyło się w katedrze polowej WP uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju.

Mszy św. przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy zachęcał zgromadzoną młodzież do dawania jasnego świadectwa dobra we współczesnym świecie. – Macie niezwykłą moc, by zapalić wielu światłem dobra, miłości i braterstwa – powiedział. Po Mszy św. biskup polowy wręczał przedstawicielom poszczególnych szczepów harcerskich lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju, które harcerze zanieśli na ulice Warszawy.

– Takie mamy czasy, że czasem trudno wydobyć z siebie dobro. Czasami nie wiemy, że to zdeponowane przez Boga dobro w naszych sercach możemy w tych pięknych, choć trudnych czasach uwalniać. To Betlejemskie Światełko ma nam przypominać, że mamy być dobrzy i światło nieść w naszym zachowaniu i naszym myśleniu. Nieść w codziennym życiu radość, braterstwo i pokój – powiedział hm. ks. Wojciech Jurkowski, kapelan Chorągwi Krakowskiej ZHP.

Betlejemskie Światełko Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). ZHP uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całym kraju. Polscy harcerze przekazują je dalej na Wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, oraz na Zachód – do Niemiec, a także na Północ – do Danii.

W tym roku Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Polski 16 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy