Nowy numer 48/2020 Archiwum

Jak wierzy Praga?

Spadła frekwencja na niedzielnych Mszach św., rośnie natomiast procent tych, którzy przystępują do Komunii Świętej.

Diecezja warszawsko-praska podała wyniki badań praktyk religijnych, prowadzonych co roku w każdej z diecezji przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Badanie przeprowadzono we wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę 21 października.

W tym dniu w świątyniach diecezji warszawsko-praskiej na niedzielnej Mszy św. zebrało się 29,6 proc. wiernych. Było to o 2 proc. mniej niż w czasie ubiegłorocznego badania. Najwięcej wiernych, bo 115,9 proc. (czyli więcej niż zobowiązanych do udziału w niedzielnej Mszy św.) przyszło do kościoła w parafii Grzebowilk. Frekwencja w kościele w Trawach wyniosła 90,9 proc, w Starogrodzie – 87,5 proc., Ostrowie – 83,1 proc., Żukowie – 72,4 proc. Z warszawskich świątyń najliczniej wierni odwiedzili św. Wincentego à Paulo na Targówku (70,6 proc.). Tylko co 10. uprawniony przyszedł na niedzielną Eucharystię do kościoła św. Patryka na Wildze. Niewiele większa frekwencja była też w parafiach: Najświętszego Serca Jezusowego na Pradze, Nawrócenia św. Pawła na Grochowie, św. Jadwigi na Pelcowiźnie, św. Michała Archanioła w Warszawie-Grodzisku, bł. Jana Pawła II w Radzyminie i w kościele w Chotomowie.

Do Komunii św. przystąpiło 45,6 proc. obecnych na Mszy św. 21 października. Ten wskaźnik co roku systematycznie wzrasta – od ubiegłego roku o 1,7 proc. Najliczniej wierni przystąpili do Stołu Pańskiego w parafiach: w Ostrówku (78,4 proc.), św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku, Grzebowilku, Imienia NMP w Międzylesiu, Starogrodzie, Zabrańcu, Miąsem i Ostrowie. Najmniej, bo zaledwie 18,4 proc. uczestników Mszy św., przystąpiło do Komunii Świętej w parafii Dębe Wielkie.

 Szczegółowe wynika badań w poszczególnych dekanatach i parafiach opublikowano na stronie: www.diecezja.waw.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama