Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przez okna życia

Finansowali pierwsze okna życia w Warszawie. Dzięki nim ks. Gabriel Baudouin uratował życie wieluset dzieci, urodzonych poza związkami małżeńskimi, a więc nie posiadających żadnych praw: ani do rodziny, ani nazwiska.

Unikatowy zbiór 27 portretów XVIII-wiecznych portretów fundatorów i donatorów Domu Podrzutków ks. Baudouina i Szpitala Dzieciątka Jezus oglądać można do 15 stycznia w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu (naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego).  Zbiór obrazów związany jest z historią placówki od momentu jej założenia, czyli od blisko 300 lat.Wystawę otworzyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prace konserwatorskie cennych obrazów sfinansowane zostały z budżetu miasta.

Na wystawie można zobaczyć wybitnych przedstawicieli epoki Prymasa Michała Poniatowskiego, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sufragana płockiego Marcina Załuskiego, czy hetmana wielkiego koronnego Jana Klemensa Branickiego.

Dom Podrzutków powstał z inicjatywy księdza Gabriela Baudouina ok. 1732 r. Jego pierwowzorem był Dom Podrzutków św. Wincentego á Paulo w Paryżu. Do dziś jest to najstarszy w Polsce dom dziecka, obecnie Dom Dziecka nr 15 im. ks. G. P. Baudouina, ul. Nowogrodzka 75.

Wystawę "Przez okna życia" można oglądać codziennie w godz. 11-19. Wstęp wolny.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama