Nowy numer 3/2019 Archiwum

Jak pomóc ofierze mrozów?

Nie rozcieraj odmrożeń, nie nacieraj ich śniegiem, nie pozwalaj na spożywanie alkoholu ani palenie tytoniu. Natychmiast wezwij pogotowie. Każdy może uratować ludzkie życie.

Tej zimy w całej Polsce zamarzło już 49 osób. Wiele z nich można było uratować, udzielając choćby podstawowej, pierwszej pomocy – przekonują specjaliści z Zespołu ds. Pierwszej Pomocy Komendy Stołecznej Policji.

Groźne jest już obniżenie temperatury ciała poniżej 35 stopni. To tzw. lekki stopień hipotermii, charakteryzujący się uczuciem marznięcia. Skóra staje się blada i zimna. Występują dreszcze i drżenie mięśni. Słabną ramiona i nogi, dołączają się  zawroty głowy, niepokój i dezorientacja. Średni stopień hipotermii, gdy temperatura ciała spada do 30–32 stopnia Celsjusza, to brak wrażliwości na bodźce i sztywnienie mięśni. Mogą pojawić się zaburzenia świadomości. W ciężkim stanie, poniżej 25 stopni C, człowiek jest w stanie bezwładności – nie odczuwa bólu, zachowaniem przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Jego mowa jest bełkotliwa i występuje niezborność ruchowa. Puls jest słabo wyczuwalny a oddech wolny i płytki. Zanika reakcja źrenic na światło, co jest spowodowane niedotlenieniem mózgu. Poszkodowany ostatecznie traci przytomność. 

Najbardziej narażeni na wychłodzenie są ludzie bezdomni, którzy przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach, tj. pustostanach, altankach na działkach czy w piwnicach.

W przypadku stwierdzenia hipotermii należy przede wszystkim sprawdzić przytomność i oddech poszkodowanego. Nie wolno jednak gwałtownie nim poruszać, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca. Po wezwaniu pogotowia należy zabezpieczyć ofiarę mrozu przed dalszym wychłodzeniem – zaprowadzić w osłonięte od wiatru miejsce, rozluźnić uciskające nos, uszy, ręce czy stopy części garderoby, które ograniczają ukrwienie i okryć kocem lub folią izotermiczną (złotą stroną do góry). Uszkodzenia skóry należy zabezpieczyć suchym opatrunkiem. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a zachowuje czynności życiowe, trzeba ułożyć ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie. Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W żadnym przypadku nie wolno pozostawić poszkodowanego samego ani pocierać jego stóp i rąk, żeby nie spowodować dodatkowych uszkodzeń skóry. Nie wolno również nacierać śniegiem.

Jak udzielić pierwszej pomocy ofierze mrozu? Poradnik policji
Wydział Doskonalenia Zawodowego

Więcej na: www.policja.waw.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy