Nowy numer 3/2019 Archiwum

Bóg kocha niecierpliwie

Bóg rodzi się wbrew logice świata w ubogiej stajni. Staje się człowiekiem, by podnieść każdego z nas i otworzyć nam niebo - mówił kard. Kazimierz Nycz, podczas Pasterki odprawionej w kościele Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu.

Msza św. pasterska rozpoczęła się procesjonalnym wniesieniem figurki Jezusa, którą metropolita warszawski umieścił w szopce, w prawej nawie kościoła pw. Zwiastowania Pańskiego przy ul. Gorlickiej.

W czasie Mszy św. kard. Kazimierz Nycz poświęcił także nową kaplicę chrzcielną oraz chrzcielnicę. W homilii zwrócił uwagę, że Bóg kocha ludzi miłością niecierpliwą, i to zanim się jeszcze narodzą. Z tęsknoty za człowiekiem Bóg uniżył samego siebie i narodził się, wbrew logice świata, w ubogiej stajni.

- Przychodząc do żłóbka pamiętajmy, że Chrystus swoim narodzeniem pokazuje, co powinno być ważne dla świata i dla każdego z nas. Pan Jezus rodzi się w rodzinie, by ją uświęcić i pokazać jej wielką wartość i godność. Ale Pan Jezus rodzi się także wśród ubogich i prostych ludzi. Bo chce powiedzieć, że ludzie biedni są dla niego ważni - mówił kard. Kazimierz Nycz, przypominając, że Kościół będzie upominać się, „nawet jeśli komuś się to nie podoba”, o uszanowanie małżeństwa, jako instytucji ustanowionej przez samego Boga.

- Nie wolno człowiekowi dokonywać żadnych manipulacji z definicją i istotą małżeństwa i rodziny. Jakże to aktualne dziś, w dobie dyskusji, przede wszystkim w krajach europejskich nad próbą zrównania małżeństwa z innymi związkami wymyślonymi przez człowieka - podkreślił.

Kard. Kazimierz Nycz zwrócił także uwagę na sytuację rodzin wielodzietnych, które „karane są za chęć posiadania większej liczby dzieci” oraz na rosnące bezrobocie, zwłaszcza wśród osób młodych i wykształconych.

- Trzeba nam dziś zimną logikę zysku dopełnić logiką daru bycia dla innych: przyjąć etykę jedności i pomagania potrzebującym pomocy - mówił metropolita warszawski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy