Warszawski Orszak Trzech Króli zmierza do stajenki
Już od 11.00 na pl. Zamkowym rozpoczęły się przygotowania do wymarszu. Mali aktorzy, często wraz całymi rodzinami, grupowali się w trzech orszakach: czerwonym – europejskim, zielonym – azjatyckim i niebieskim – afrykańskim. W orszaku idzie prawie tysiąc dzieci z 15 warszawskich szkół i dwóch przedszkoli. Wszystkie dzieci są ubrane w kolorowe stroje, a podzielone zostały na rycerzy i damy dworu. Bezpieczeństwa dzieci pilnuje ok. 300 rodziców, którzy utworzyli Straż Orszaku. Do aktorów-kolędników dołączają tłumy warszawiaków. W ubiegłym roku, w orszaku wzięło udział ok. 25 tys. osób. Być może w tym roku jeszcze więcej mieszkańców stolicy przyjdzie pokłonić się Małemu Jezusowi. Mieszkańcy Warszawy, którzy uczestniczą w orszaku, otrzymali kolędowe śpiewniki z błogosławieństwem papieża Benedykta XVI oraz korony. Bo każdy, kto idzie w orszaku do Dzieciątka, jest jak król...
Równo w południe, po modlitwie, warszawski metropolita abp. Kazimierz Nycz zwrócił się do uczestników orszaku. Powiedział m.in, że orszak jest marszem wszystkich: wierzących i niewierzących, katolików, prawosławnych i ewangelików. Następnie przeczytał list Benedykta XVI, w którym papież podkreśla, że świat potrzebuje dziś nowej ewangelizacji. Benedykt XVI życzy, aby przekaz orszaku pomógł odnaleźć się wątpiącym i niewierzącym.
Trzej Królowie już gotowi do wymarszu Agata Puścikowska/GN Po wspólnej modlitwie, wysłuchaniu fanfar, które skomponował Michał Lorenc, orszak ruszył. Kolędnicy, idą obecnie od pl. Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, aż do pl. Piłsudskiego. Tuż pod Teatrem Wielkim na Trzech Króli i ich świtę czeka Święta Rodzina. Kolędnicy pokłonią się Bożej Dziecinie. Podczas całej trasy na kolędników czeka wiele niespodzianek. Spotkają się z Aniołem Bożym, poznają Republikę Przyjemności, doświadczą Walki Dobra ze Złem, spotkają też Dwór Heroda...
Orszakowi towarzyszą konkurs na najładniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową i konkurs fotograficzny „Orszak spotkaniem rodzinnym”. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd, w myśl tegorocznego, orszakowego hasła: „Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu”. Na trasie orszaku wolontariusze Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zbierają też datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.
Warszawski Orszak Trzech Króli przeszedł przez stolicę po raz piąty. Jego tradycja sięga lat jeszcze wcześniejszych i jasełek, które organizowała szkoła dla chłopców Żagle, z Międzylesia. Gdy z roku na rok chętnych do oglądania jasełek i udziału w nich przybywało, organizatorzy przenieśli je na ulice Warszawy. Obecnie warszawską tradycję przechwyciła cała Polska. 6 stycznia ulicami polskich miast przeszło blisko 100 rozśpiewanych orszaków.
Wszystko o Orszakach Trzech Króli na specjalnej podstronie serwisu gosc.pl. Kliknij TUTAJ