Nowy numer 43/2020 Archiwum

Okupują gabinet prezydent Warszawy

Kilkunastu kupców ze sklepów w przejściu podziemnym pod Dworcem Centralnym protestuje przeciwko drastycznej podwyżce czynszów. Przykuli się do biurka Hanny Gronkiewicz-Waltz i spędzili tam całą noc. Liczą na rozmowę z prezydent Warszawy.

Kupcy od blisko pół roku walczą o swoje miejsca pracy zlokalizowane w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem al. Jana Pawła II i Alei Jerozolimskich. Nie godzą się na podwyżkę czynszów za lokale, którymi zarządza spółka Warszawskie Przejścia Podziemne, wynajmująca teren od miasta. Kilka dni temu spółka WPP okupowane od kilku miesięcy lokale zasłoniła płytami gipsowo-kartonowymi. Kupcy ponownie zwrócili się o pomoc do ratusza. Negocjacji podjął się Zarząd Dróg Miejskich, ale w poniedziałek nie doprowadziły one do porozumienia. Wieczorem do rausza kupcy przyszli w towarzystwie m.in. Piotra Ikonowicza, wyjęli łańcuchy i przykuli się nimi do biurka w sekretariacie Hanny Gronkiewicz-Waltz, gdzie spędzili noc.

"Jesteśmy tutaj dlatego, że nie chcemy pośrednika, chcemy płacić (czynsz za wynajem lokali - PAP) miastu; chcemy rozmowy z miastem. Żądamy unieważnienia decyzji administracyjnej i ukarania pracowników, którzy podjęli błędne decyzje" - powiedziała PAP protestująca Beata Hammerszmidt.

Stołeczny ratusz zaproponował kupcom spotkanie we wtorek w siedzibie ZDM; miał wziąć w nim udział wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz oraz dyrektor ZDM Grażyna Lendzion. Do spotkania jednak nie doszło.

Jak powiedział PAP rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk warunkiem rozmów było zakończenie przez kupców protestu w gabinecie prezydent Warszawy, co się nie stało. "Nie jesteśmy stroną w tej sprawie, ale chcieliśmy zaangażować się w mediację między stronami, czyli kupcami a spółką WPP" - dodał Milczarczyk.

Kupcy nadal czekają na spotkanie z przedstawicielem władz Warszawy w siedzibie ratusza. Protestujących we wtorek odwiedzili m.in. warszawscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Małgorzata Gosiewska, Adam Kwiatkowski, Artur Górski i Przemysław Wipler. Posłowie zwrócili się do władz Warszawy o organizację okrągłego stołu dla warszawskiej drobnej przedsiębiorczości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama