Nowy numer 43/2020 Archiwum

Trzeba stawać razem w imię Ewangelii

- Mimo poczucia ekumenicznego rozczarowania, modlitewnych inicjatyw z roku na rok jest coraz więcej – przekonywał podczas nabożeństwa ekumenicznego, inaugurującego Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ks. Ireneusz Lukas, dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej.

Pierwsze modlitewne spotkanie, otwierające Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się 7 stycznia w parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej. Refleksją na temat ekumenizmu podzielił się ks. Ireneusz Lukas, dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej.

- Zdaję sobie sprawę, że można odczuwać ekumeniczne rozczarowanie. Ale mimo to są tacy, którzy podejmują wyzwanie, by modlić się o jedność. Z roku na rok modlitewnych inicjatyw jest coraz więcej – powiedział luterański duchowny. I dodał: - Niektórzy być może spotykają się z obowiązku, jednak osobiście mam głębokie przekonanie, że trzeba stawać razem w imię Ewangelii.

W ramach rozważań nad hasłem tegorocznego Tygodnia „Czego Bóg od nas oczekuje” (Mi 6, 6-8), każdemu z uczestników modlitwy postawił także zadanie: Człowiek wierzący w każdej sytuacji powinien kierować się Wolą Bożą. - Drogowskazem w jej poszukiwaniu będzie Słowo Boże, rozmowa z drugim człowiekiem oraz rozmowa z Bogiem, czyli modlitwa. A także medytacja nad drogą własnego życia i tym co nas na niej spotkało – powiedział.

Duchowny nawiązał także do sytuacji chrześcijan w Indiach, którzy w tym roku przygotowali materiały do ekumenicznych modlitw. W ubiegłym roku podobną broszurę przygotowały polskie Kościoły. – Przez cały rok napływały do nas podziękowania z różnych zakątków świata i zapewnienia o modlitwie za nas i nasz kraj – powiedział. Nabożeństwo kaznodzieje podsumował słowami: - Wiele jest pytań, na które w kontekście słów proroka Micheasza każdy z nas powinien znaleźć odpowiedź.

W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób m.in.: brat Felicjan z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. Włodzimierz Nast, proboszcz senior luterańskiej parafii św. Trójcy, przedstawiciele Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Danuta Baszkowska, prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „EFFATA” oraz sympatycy ekumenizmu.

Nabożeństwo ekumeniczne w kościele Ewangelicko-Augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego przy Puławskiej odbywa się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od 20 lat. – Dlatego też naturalnie zainaugurowało ono obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – wyjaśnia ks. Marcin Kotas z parafii E-A Wniebowstąpienia Pańskiego.

Więcej informacji na temat trwającego od 18 do 25 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan czytaj TU >>

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama