Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dąb Bartek nie miałby szans...

Barbarzyństwo, skandal, urzędnicza głupota... - tak zmiany w Parku Krasińskich komentują mieszkańcy pobliskich domów.

Od jesieni trwa renowacja zaniedbanego przez lata Ogrodu Krasińskich na Muranowie. W jej ramach wycięto właśnie 300 drzew, także ogromnych, zdrowych... Wycinka starodrzewu zbulwersowała mieszkańców okolicznych domów. To rewitalizacja czy dewastacja?! - pytają oburzeni.

 - To głupota, żeby niszczyć piękny park. Rozumiem samosiejki, chore drzewa, ale tu widać drewno zdrowiusieńkie - pani Anna pokazuje na kilkanaście pni, wystających z ziemi.

- Przecież one tu rosły jeszcze przed I wojną światową! Stare drzewa się leczy, podpiera, plombuje. Jak budowano metro, to przeszkadzające drzewa przesadzano, a teraz tak rach-ciach i w parku są gołe placki... I pewnie grube miliony pójdą na to, żeby sadzić nowe. Jaka w tym logika?- dodaje mieszkanka pobliskiego pl. Bankowego.

- A plac zabaw i ławki - teraz wszystko będzie w słońcu. Ktoś chyba nie pomyślał, co robi - mówi babcią z wnuczką.

O rzeźnikach klonów mówi aktor Olgierd Łukaszewicz, który mieszka w pobliżu i jest częstym gościem w Parku Krasińskich.

Urzędnicy z Zarządu Terenów Publicznych podkreślają, że wycięto drzewa chore, samosiejki i te, które przeszkadzały w nowym zagospodarowaniu parku.

Mieszkańcy okolicznych domów widzą wycięte dwa szpalery  zdrowych drzew, które wiodły do bramy i  wycięte całe połacie ogrodu. Niektóre z drzew były bardzo stare, co widać po licznych jaśniejszych i ciemniejszych słojach w przekroju drzewa. Kilka z pozostałych po wycince pni ma po kilka metrów obwodu.

Rewitalizacja Parku Krasińskich będzie kosztowała 14 mln zł. Odnowiony park ma być ogrodzony, nie wiadomo jeszcze, czy zarządca będzie go zamykał na noc.

Plac zabaw w środkowej części zostanie zmodernizowany. Pojawią się też dwa nowe w okolicy ul. Długiej. Niedziałającą fontannę przy pałacu otoczy kwietnik i w końcu zacznie z niej tryskać woda. Zmodernizowany zostanie też staw, z którego zniknie beton, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

Alejki będą wyłożone kruszywem kamiennym. W pobliżu ul. Długiej powstanie plac, z którego będzie tryskać woda. Spora część parku ma być zamknięta dla osób jeżdżących na rolkach i rowerach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama