Nowy numer 33/2018 Archiwum

Bolesny upadek gwiazdy

„Wiera Gran” to drugi w Teatrze Kamienica spektakl, odsłaniający dramat zrzuconej z piedestału gwiazdy.

Wiera Gran, obdarzona pięknym głosem, oklaskiwana na estradach całej Europy, miała to nieszczęście, że jako Żydówka, choć żona polskiego lekarza, wybrała getto, nie chcąc opuścić matki i sióstr i tam swoim talentem ubarwiała życie poniżonych.

Miała też to nieszczęście, że jak grom z jasnego nieba przylgnęło do niej pomówienie o współpracę z Gestapo.

Nic to, że w długim procesie sąd  oczyścił ją z zarzutów. Skazana przez opinię publiczną, do końca życia walczyła o godność, prawdę, prawo do sztuki, do której droga w wielu krajach była dla niej zamknięta.

Autorka scenariusza, Anna Burzyńska skupiła się na tym, co stanowi istotę dramatu bezsilnej kobiety, nie wchodząc w racje pomówionej i oskarżycieli.

Dla mnie, szczególnym doznaniem był fakt, że w czasie krótkiego pobytu w Polsce miałam szczęście ją poznać. I to co uderzyło mnie wówczas, to nie tylko jej uroda, ale jakieś szczególne poczucie dumy.

Więcej o spektaklu "Wiera Gran" w reżyserii Barbary Sass czytaj w papierowej wersji warszawskiego "Gościa Niedzielnego" nr 3.

Teatr Kamienica Wiera Gran
tvpoludnie

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma