Miłośnicy biologii będą nocą podsłuchiwać duchy. Gdzie? Na Uniwersytecie Warszawskim.
11 stycznia w 20 ośrodkach akademickich z całej Polski odbędzie się druga edycja Nocy Biologów. W stolicy atrakcje przygotowują Wydział Biologii UW wraz z Ogrodem Botanicznym UW oraz Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW.
Wykłady i zajęcia na Wydziale Biologii UW (ul. Miecznikowa 1) będą odbywały się w godzinach 16-22.30. Jednostka przygotowała ponad 60 atrakcji, wśród nich wykłady o zegarze biologicznym, o tym, jak pasożyty wpływają na zachowania swoich gospodarzy, czy o maleńkich robotach przydatnych w walce z rakiem. Na UW będzie można przekonać się, że ryby nie zawsze głosu nie mają. Goście usłyszą tu, jak ”rozmawiają” dwa gatunki ryb - mruki i duchy. Zwierzęta te porozumiewają się, wysyłając impulsy elektryczne, które można przetworzyć i przekazać do głośników. Poza tym podczas zajęć w laboratoriach uczestnicy na własne oczy przekonają się, jak zwierzątka słodkowodne bronią się przed śmiercią w paszczy drapieżników.
Zajęcia przygotowują także naukowcy z Ogrodu Botanicznego UW. W programie są np. zajęcia z etnobotanikiem, czy bliskie spotkania z roślinami drapieżnymi. W Ogrodzie Botanicznym atrakcje przewidziano od godz. 10 do 14.30.
Z kolei UKSW w ramach Nocy Biologów organizuje m.in. zajęcia o zapachu roślin, o roślinach narkotyzujących czy o tajemniczym świecie grzybów. Goście będą mogli też zdobyć ciekawą wiedzę o tym, jak porozumiewają się ptaki. Uczestnicy warsztatów będą mogli nawet wyizolować własne DNA! Zajęcia w UKSW odbywają się od godz. 15 i potrwają do 20.
W czasie Nocy Biologów dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem Życia, wyjdą z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Wsparcia udzielą im doktoranci i studenci, którzy poprowadzą różnorodne warsztaty, wycieczki, konkursy i zajęcia laboratoryjne. Wspólnie postarają się pokazać, że żadna pora roku, nawet zima, nie jest zła by badać i poznawać niezwykłe zjawiska biologiczne - zapowiadają organizatorzy. Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników.
Udział w Nocy Biologów jest bezpłatny, ale na niektóre wydarzenia niezbędna jest rejestracja.
Szczegółowy program Nocy Biologów dostępny jest na jej stronie http://www.nocbiologow.home.pl/index.php