Nowy numer 42/2020 Archiwum

Drżą (o) kamienice

Obecnie najwięcej obaw mają mieszkańcy kamienicy przy Targowej 70, bo zauważyli pęknięcia.

– W 2009 roku mieliśmy spotkanie w biurze spółdzielni i wszyscy zastanawialiśmy się, co zrobić, aby pod naszym blokiem nie drążono tunelu metra. Nie udało się. Teraz śledzimy, czy nie ma pęknięć na ścianach – mówi pan Tomasz, mieszkaniec jednej z kamienic przy Dworcu Wileńskim, gdzie będzie stacja metra i skąd też ruszają tarcze Wisła I i Wisła II.

To na Pradze znajdują się najstarsze kamienice w Warszawie. Wiele z nich nigdy nie miało umacnianych fundamentów, bo był problem z podstawami typu dach, zagrzybione ściany, walące się stropy. Obecnie największy problem mają mieszkańcy kamienicy przy Targowej 70, bo zauważyli pęknięcia. Sprawą zajął się już powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego. Przygotowywana jest ekspertyza.

O mieszkania boją się także lokatorzy kilku kamienic w pobliżu skrzyżowania Targowej z Kijowską, bo bezpośrednio pod ich fundamentami przejdą tarcze. – Stan tych domów jest tak kiepski, że można mieć o nie pewne obawy – mówił jeden z inżynierów odpowiedzialnych za drążenie tuneli drugiej linii metra.

Wykonawca już w zeszłym roku wstrzykiwał pod budynki beton, żeby uchronić je przed ewentualnym zawaleniem. Mimo to rzecznik spółki AGP Metro Mateusz Witczyński przyznaje: – Będziemy musieli zachować tam wielką ostrożność.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama