Nowy numer 28/2018 Archiwum

Elektroniczna rejestratorka

W przychodniach i szpitalach działa już system eWUŚ, czyli elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców.

System potwierdza nasze prawo do bezpłatnego leczenia. Nie trzeba ze sobą nosić druku RMUA, odcinka z reny czy legitymacji emeryta. Wystarczy podać PESEL i pokazać dowód osobisty, a osoby do 18 roku życia legitymację szkolną. Jeśli system nie potwierdzi prawa do leczenia ze środków publicznych, należy podpisać oświadczenie, że mamy prawo do leczenia.

Pani Bożena - emerytka z Wawra - chciała zrobić badania kontrolne w Szpitalu Grochowskim na Pradze Południe. Okazało się jednak, że nie ma jej w bazie eWUŚ. – To dziwne, bo mama jest emerytką, a przecież każdy emeryt w Polsce jest automatycznie ubezpieczony – mówi Adam, syn pani Bożeny. – Mama musiała napisać na miejscu oświadczenie, że jest osobą ubezpieczoną.

Przez najbliższe miesiące takie przypadki będą się zdarzały, dlatego jednak warto mieć przy sobie druk RMUA, odcinek z renty czy legitymację. Na starych zasadach pacjenci nadal będą przyjmowani w małych prywatnych gabinetach, które nie są skomputeryzowane, albo nie mają dostępu do internetu. Na szczęście takich w Warszawie jest niewiele.

Szpitale muszę codziennie weryfikować świadczenia swoich pacjentów. Jednak dzięki możliwości automatycznego sprawdzania numerów PESEL, znacząco skrócony został czas potrzebny na weryfikację uprawnień. Na przykład w Szpitalu Bielańskim sprawdzenie uprawnień 200 pacjentów zajęło około 20 sekund.

 

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma