Nowy numer 42/2020 Archiwum

Boże, ześlij nam dziecko

- Najtrudniej jest się przyznać. A przecież niepłodność to nie powód do wstydu - mówi Katarzyna Jarosz, która pięć lat temu wraz z mężem założyła Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. 13 stycznia w praskim kościele Matki Bożej z Lourdes zostanie odprawiona jubileuszowa Msza św.

Katarzyna i Tomasz Jarosz długo starali się o dziecko. Wsparcia szukali w małżeńskich grupach, które funkcjonują w Kościele. – Czuliśmy się na uboczu, bo nasza droga odbiegała od typowej małżeńskiej – mówi Katarzyna Jarosz. Sprawy postanowili wziąć w swoje ręce. – Poprosiliśmy ks. Tomasza Nowaczka MIC, proboszcza parafii Matki Bożej z Lourdes, by odprawiał Mszę św. w intencji niepłodnych małżeństw - wspomina.

Proboszcz nie tylko Mszę św. odprawił, ale zaczął cyklicznie, w każdą drugą niedzielę miesiąca modlić się za bezdzietnych małżonków. Tak powstało pierwsze w Polsce Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Po jakimś czasie spragnieni potomstwa rodzice rozpoczęli także spotkania. W przykościelnej salce dzielą się swoim żalem, bólem i buntem. Ufnością i nadzieją. – Czuliśmy się rozumiani i zaakceptowani. Każde z małżeństw rozeznawało także swoją dalszą drogę w tym trudnym doświadczeniu – wyjaśnia Katarzyna Jarosz.

Oprócz duchowego wsparcia, w ramach duszpasterstwa odbywają się spotkania z zaproszonymi gośćmi – etykami, specjalistami w dziedzinie leczenia niepłodności, osobami z ośrodków adopcyjnych, rodzicami, które zdecydowały się na adopcję. Członkowie duszpasterstwa uczestniczyli także w pielgrzymce do grobu o. Papczyńskiego i rekolekcjach. - Zdecydowana większość z kilkudziesięciu małżeństw, które związały się z duszpasterstwem zdecydowała się na adopcję, inni doczekali się własnego potomstwa – wyjaśnia. I dodaje: My sami od roku jesteśmy adopcyjnymi rodzicami dwuletniego Michałka.

13 stycznia minie 5 lat odkąd powstało Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Z tej okazji w najbliższą niedzielę, o godz. 15, w kościele Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze odbędzie Msza św. Po Komunii św. przewidziana jest krótka adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo. Po Eucharystii, w salce parafialnej odbędzie się jubileuszowe spotkanie. Uroczystościom będą towarzyszyły dwie wystawy. Pierwsza ukazująca historię niepłodnych par na kartach Biblii, druga historie małżeństw, które doczekały się potomstwa – adopcyjnego lub własnego. Będzie też możliwość pozostawienia swoje intencji.

Kolejne Msze św. w intencji niepłodnych małżeństw odbędą się: 10 lutego, 10 marca, 14 kwietnia, 12 maja, 9 czerwca, 14 lipca, 11 sierpnia, 8 września, 13 października, 10 listopada i 8 grudnia.

Informacje można znaleźć na także stronie www.adonai.pl/nieplodnosc

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama