Chrońmy środowisko i człowieka!

Ochrona środowiska to przede wszystkim problem moralny i duchowy - mówią przedstawiciele ośmiu Kościołów chrześcijańskich w Polsce. I podpisują wspólny apel.

W siedzibie Episkopatu Polski przewodniczący KEP abp Józef Michalik oraz przedstawiciele siedmiu Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej podpisali wspólny dokument upominający się ochronę środowiska naturalnego człowieka. - Wspólne stanowisko w sprawach cywilizacyjnych ma wielką wagę, bo często działamy tak, jakbyśmy mieli być ostatnim pokoleniem żyjącym na tej ziemi. Dlatego Kościoły chrześcijańskie uznały, że czas zaapelować do wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli o zaangażowanie na rzecz postaw proekologicznych - mówił w imieniu prawosławnego abp Jeremiasza, przewodniczącego Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Artur Aleksiejuk podczas konferencji poprzedzającej podpisanie dokumentu.

"Produkujemy góry śmieci, trującą żywność, wycinamy lasy, otaczamy się światem z plastiku. Oślepienie żądzą zysku sprawia, że czyste strumienie zamieniamy w trujące ścieki, a bujne lasy i łany zboża w jałową i pustą ziemią, zaś cuda natury w zwały betonu. Żyjemy tak jakbyśmy byli ostatnim pokoleniem, które zamieszkuje Ziemię" - czytamy w dokumencie.

Wśród działań służących ochronie stworzenia zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich wymieniają m.in. energooszczędne technologie, zmniejszenie liczby produkowanych odpadów, ochronę ekosystemów, sprawiedliwe wykorzystanie zasobów morskich, ale także ochronę życia człowieka od poczęcia oraz politykę społeczną, która pozwala na "krzewienie życia wszędzie tam, gdzie radykalnie zmniejsza się przyrost naturalny".

"Ochrona środowiska to nie tylko techniczny problem równowagi ekologicznej, ale także problem moralny i duchowy współczesnego człowieka, który zapomina, że on sam i świat są Bożym stworzeniem" - czytamy w apelu.

Dokument podpisali: ks. prezbiter Gustaw Cieślar, przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP, bp Jerzy Samiec, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bp Edward Puślecki, biskup Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, bp Marek Izdebski, Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, bp Wiktor Wysoczański, biskup Kościoła Polskokatolickiego w RP, bp Ludwik Jabłoński, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, metropolita Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski oraz abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pomyślmy dzisiaj o jutrze - kończą dokument.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..