Nowy numer 44/2020 Archiwum

Szpital z papieru

Przy otwockiej parafii św. Tereski - zbierane są stare gazety i książki. Na szpital.

Od rana, przed Szkołą Świętej Rodziny w Świdrze, uwijają się jej uczniowie - szóstoklasiści. Ładują przyniesione przez parafian i innych uczniów - stare gazety, niepotrzebne książki, zarysowane dziecięcymi bazgrołkami bloki rysunkowe. Wszystko najpierw trzeba posegregować, żeby do kontenera na makulaturę nie dostały się niepowołane śmieci. Potem jeden rzut w górę, hoop do kontenera - jak piłką od kosza. I kolejna góra papieru uzbierana. Tego starego, zużytego papieru - jak dotąd uzbierano ponad 5 ton. W skupie makulatury organizatorzy akcji "Makulatura na misje" otrzymali za niepotrzebny papier bardzo potrzebne pieniądze: ponad 1700 zł. 

- Akcja "Makulatura na misje", którą zorganizowała parafia św. Teresy w Świdrze, a pomaga Szkoła Świętej Rodziny, rozpoczęła się w listopadzie, a zakończy w czerwcu. Dwa dni w miesiącu zbieramy makulaturę. Dochód z jej sprzedaży przekażemy na misje: konkretnie na Madagaskar, gdzie nasi współbracia, Misjonarze Świętej Rodziny, prowadzą szpital - mówi koordynator zbiórki, ks. Łukasz Skołud, Misjonarz Świętej Rodziny. 

Dzieciaki pomagające przy segregacji i pakowaniu papieru przekrzykują się: - Tyle walało się w piwnicy starych gazet i niepotrzebnego papieru. Tylko bałagan był. A teraz to i dom posprzątany, i pożytek z tego będzie - śmieją się. 

Ania, szóstoklasistka, dodaje: - To nie wymaga wielkiej pracy, a mamy satysfakcję że możemy pomóc. I wszystkich chętnych prosimy: przywieźcie do naszej parafii swoje stare papiery. My je zbierzemy, potem księża je sprzedadzą. Razem zbudujemy szpital. 

Chętni z Otwocka, Świdra czy nawet Warszawy (dogodny dojazd PKP do stacji Świder) mogą przywieźć swoją makulaturę - gazety, książki, ulotki, makulaturę z niszczarek, puste pudełka - na teren parafii Świętej Rodziny. Miejsce zbiórki: ul. Kołłątaja 80/82, Otwock - Świder. Terminy najbliższych zbiórek to: 19 stycznia, 15 - 16 lutego, 15 - 16 marca. 

 

I hooop! Niepotrzebny papier ląduje w kontenerze   I hooop! Niepotrzebny papier ląduje w kontenerze
Dwa razy w miesiącu każdy z nas może wziąć udział w akcji
Agata Puścikowska
Chłopaki z klas szóstych noszą makulaturę   Chłopaki z klas szóstych noszą makulaturę
- To niewiele wysiłku, a cieszymy się że możemy pomóc - mówią
Agata Puścikowska
X

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama