Nowy numer 43/2020 Archiwum

Warszawiacy hojnie wspierają ubogą młodzież

... i przekazali 1,5 mln zł na program stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

Podczas obchodów Dnia Papieskiego można ich spotkać pod kościołem i na ulicy. Od trzech lat kwestują także w Orszaku Trzech Króli. Znak rozpoznawczy puszki z logo Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, do których zbierają datki na stypendia dla uzdolnionej, ale niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. - W Warszawie zbiórka uliczna ma chyba najbardziej dynamiczny przebieg. Kwestują stypendyści Fundacji i członkowie Przymierza Rodzin wraz z członkami innych środowisk - wyjaśnia Andrzej Cehak, wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji.

W ubiegłym roku dzięki kweście, wpłatom indywidualnych darczyńców, połączeniom telefonicznym, SMS-om oraz płatnościom internetowym Fundacja w stolicy zebrała 1,5 mln zł na program stypendialny. W całej Polsce ponad 7 mln 178 tys. Jako organizacja pożytku publicznego, Fundacja pozyskała też 3 mln 700 tys. zł z 1 proc. odpisu podatku dochodowego.

- Dzięki zebranym środkom w materialną pomoc otrzymuje 2,5 tys. młodych ludzi, w tym 1,1 tys. studentów - powiedział przewodniczący zarządu Fundacji ks. prałat Jan Drob. I dodał: - Ponad 200 stypendystów ukończyło już studia, tzn., że byli stypendystami Fundacji przez 10-11 lat, towarzyszyliśmy im od gimnazjum, przez liceum i studia.

Najwięcej, bo 200 stypendystów, studiuje w stolicy. Podobnie jak w innych akademicki miastach tworzą oni akademicką wspólnotę. - Program stypendialny to nie tylko pomoc materialna. Raz na dwa tygodnie spotykamy się na wspólnej Mszy św., zapraszamy ciekawych gości, zgłębiamy nauczanie Jana Pawła II i wyjeżdżamy na letnie obozy - wyjaśnia Natalia Dydyńska, studenta bezpieczeństwa wewnętrznego na UW, stypendystka Fundacji.

Okazją, by wspomóc niezamożną młodzież będzie XIII Dzień Papieski. - W tym roku będzie on obchodzony 13 października pod hasłem "Jan Paweł II - Papieżem Dialogu" - powiedział kard. Kazimierz Nycz. I dodał: Naszą uwagę skupimy na dialogu, jako formie modlitwy, zasadzie życia Kościoła oraz sposobie współistnienia religii, kultur i ludzi odmiennych światopoglądów w drodze do poznawania prawdy.

Dzień Papieski, oprócz wymiaru charytatywnego, jest także wydarzeniem duchowym, intelektualnym i kulturalnym. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego będą wyjątkowe ze względu na wypadającą wówczas 35. rocznice wyboru Jana Pawła II na papieża.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama