Nowy numer 43/2020 Archiwum

Tysiące telefonów o bezdomnych

Od listopada warszawska straż miejska przyjęła 3300 zgłoszeń dotyczących bezdomnych. Mieszkańcy stolicy najczęściej informowali o przypadkach przebywania na klatkach schodowych i w piwnicach.

Problem nasila się zimą. W mroźne dni bezdomni szukają schronienia m.in. na klatkach schodowych i piwnicach. Takie właśnie przypadki mieszkańcy Warszawy najczęściej zgłaszają miejskim strażnikom. W sumie od listopada straż miejska przyjęła 3300 zgłoszeń.

- 200 osób przewieziono do noclegowni i schronisk, 170 do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, do 106 osób bezdomnych strażnicy wezwali pogotowie ratunkowe – wyjaśnia rzeczniczka Straży Miejskiej Monika Niżniak.

Na terenie województwa mazowieckiego przebywa około 5 tys. bezdomnych, z czego około dwie trzecie w Warszawie. Stolica oferuje im blisko 1,5 tys. miejsc noclegowych, 12 jadłodajni i punktów żywienia. W sumie codziennie wydawanych jest ok. 2,6 tys. ciepłych posiłków. Do 300-400 osób z zupą dociera także warszawska Straż Miejska.

W Warszawie działają też ekipy streetworkerów MONAR-u, którzy odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni, informując o możliwości skorzystania z pomocy.

Adresy jadłodajni i punktów noclegowych można uzyskać dzwoniąc do straży miejskiej pod numer 986 lub do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer 987. Pod te numery może zadzwonić każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama