Nowy numer 44/2020 Archiwum

Hołd Wielkiemu Kanclerzowi

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego żegna kard. Józefa Glempa.

Senat UKSW zebrał się na specjalnym posiedzeniu, zwołanym z powodu śmierci kard. Józefa Glempa – Wielkiego Kanclerza tej uczelni. Władze uniwersytetu oddały hołd zmarłemu Prymasowi. W specjalnej uchwale napisały: "Żegnamy Wielkiego Pasterza i Kapłana. Żegnamy Kardynała przełomu stuleci, który swoją niezłomną, godną postawą przewodniczył Kościołowi i całemu narodowi polskiemu w trudnych momentach historii naszego kraju. Żegnamy człowieka wielkiej pokory i dobroci, który mimo wysokiego urzędu, jaki sprawował, potrafił pochylić się nad każdym".

Senat wyraził wdzięczność za życzliwość oraz troskę śp. Prymasa o uniwersytet i za wielkie jego zaangażowanie w dzieło utworzenia i rozwoju katolickiej uczelni w Warszawie.

Kard. Glemp, jako metropolita warszawski, od 1981 r. pełnił urząd Wielkiego Kanclerza Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (a następnie od 2000 r. wydziałów kościelnych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Dzięki jego staraniom, w 1999 r. ówczesną Akademię Teologii Katolickiej przekształcono w uniwersytet. W 2003 r. Prymas podarował uczelni grunty kościelne, na których potem powstały nowe budynki dydaktyczne.

Akademia Teologii Katolickiej uhonorowała kard. Glempa w 1982 r. doktoratem honoris causa, a w październiku 2001 r. uczynił to również UKSW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama