Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Udowodnij, że wierzysz

Ponad milion skarbonek w ramach akcji Jałmużna Wielkopostna trafiło do parafii w całej Polsce. Akcja Caritas przeprowadzana jest od 2005 r. wspólnie z Kościołem prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Tym razem pod hasłem "Wiara działająca w miłości".

- Prawdziwa wiara musi ujawniać się przez uczynki miłości spełniane wobec bliźnich, dlatego tegorocznej akcji patronuje hasło „Wiara działająca w miłości” – tłumaczy ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas, podkreślając wychowawczy aspekt akcji. – Chodzi nie tyle o drobne środki, które nam zbywają, ale o rezygnację z konkretnej przyjemności, na przykład zabawki. Zaoszczędzoną w skarbonce kwotę można przynieść do swojej parafii w Wielki Czwartek lub na święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Te środki pozostają później w gestii diecezjalnych oddziałów Caritas, które przeznaczają je na wyposażenie hospicjów, czy leczenie i rehabilitację dzieci i osób dorosłych.

- Skarbonka Diakonijna to nowy model ascezy i postu, który przestaje kojarzyć się z Włosienicą, a kładzie nacisk na refleksję, co w moim życiu jest zbyteczne i na ile ulegam społecznej presji posiadania – dodaje Danuta Lukas z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, która rozprowadza w 133 polskich parafiach ewangelickich 11 tys. skarbonek.

Ks. Marian Subocz zachęca również, by w Wielkim Poście przekazać 1 proc. podatku dochodowego z rocznego zeznania podatkowego na wsparcie Caritas.

- W latach 2011 i 2012 z tych środków kupiliśmy między innymi 2400 kompletów łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych, które wypożyczane są rodzinom z chorymi paliatywnie, a także 463 koncentratory tlenu i 336 ssaków medycznych, które można otrzymać w jednej ze 114 wypożyczalni w całej Polsce. Łączna wartość zakupionego sprzętu to blisko 5,8 mln złotych – mówi dyrektor Caritas Polska.

Caritas Polska prowadzi w całym kraju 28 Domów Opieki Społecznej dla blisko 1,5 tys. seniorów, 30 Środowiskowych Domówi Opieki dla blisko tysiąca osób, 20 świetlic parafialnych i 15 domów dziennego pobytu dla starszych. Z usług opiekuńczych, świadczonych przez pracowników Caritas w domach chorych korzysta rocznie prawie 2 tys. osób. Diecezjalne Caritas prowadzą także 60 warsztatów terapii zajęciowej i ponad 170 Stacji Opieki, z których rocznie korzysta ponad 320 tys. osób.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma