Nowy numer 3/2021 Archiwum

W warszawskich żłobkach chuchają na zimne

Po wydarzeniach w Żarach, Zespół Żłobków m.st. Warszawy chce ułatwić rodzicom anonimowe zgłaszanie przypadków nadużyć w stołecznych placówkach. Choć rodzice dzieci oceniają warszawskie żłobki wysoko.

- Uruchamiamy specjalną zakładkę na stronie internetowej Zespołu Żłobków m.st. Warszawy, dzięki której rodzice będą mogli zgłaszać uwagi dotyczące nieprofesjonalnego zachowania opiekunów w podległych nam placówkach - mówi Bożena Przybyszewska, odpowiedzialna za warszawskie żłobki. - Ich treść nie dotrze do konkretnego żłobka. Chodzi o to, żeby rodzice mieli zagwarantowaną anonimowość i nie musieli obawiać się "odwetu" personelu. Żadne zgłoszenie nie pozostanie jednak bez mojej odpowiedzi - zapewnia.

W 41 stołecznych żłobkach wdrażany jest program "Chrońmy dzieci" prowadzony razem z Fundacją "Dzieci Niczyje". W ramach programu każdy żłobek otrzyma specjalny certyfikat, a personel ostanie przeszkolony w zakresie przeciwdziałania przemocy.

Dziś w ratuszu pokazano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród rodziców korzystających ze żłobków i tych, którzy dopiero oczekują w nich na miejsce. W badaniu wzięło udział prawie 3,2 tys. osób. Aż 93 proc. badanych jest zadowolonych z jakości opieki świadczonej przez warszawskie żłobki, i to zarówno niepubliczne, jak i te, których właścicielem jest miasto. Sposób sprawowania opieki nad dziećmi pozytywnie ocenia 96 proc. rodziców. Aż 83 proc. posyłających dzieci do placówek publicznych twierdzi, że ich większych zastrzeżeń nie budzi też wysokość opłat. Średnia opłat za żłobek to w Warszawie ok. 308 zł. Jedna godzina pobytu kosztuje rodziców 1,78 zł, a całodzienne wyżywienie - 5,96 zł. połowa rodziców korzysta z rozmaitych zniżek. W żłobkach niepublicznych opłaty sięgają 1155 zł miesięcznie za jedno dziecko. Tu ponad 43 proc. rodziców uważa, że opłaty są zbyt duże.

- Od 2007 r. bardzo konsekwentnie zwiększamy liczbę miejsc w żłobkach. Do dziś udało się niemal podwoić ich liczbę, dzięki czemu w Warszawie objętych taką opieką jest 6,5 proc. wszystkich dzieci, podczas gdy średnia ogólnopolska wynosi ok. 2 proc. - mówi Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy.

Na miejsce w żłobku oczekuje jednak wciąż ok. 6 tys. rodzin. Obecnie w mieście działa 46 żłobków i 10-mini żłobków, do których uczęszcza 4,8 tys. maluchów. Miasto finansuje też prawie 170 miejsc w 8 niepublicznych placówkach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama