Nowy numer 28/2018 Archiwum

182. rocznica bitwy bez widowiskowej inscenizacji

Podczas tegorocznych obchodów bitwy pod Olszynką Grochowską nie zobaczymy widowiskowej inscenizacji walk. 24 lutego warszawiacy mogą za to liczyć na prezentację grup rekonstrukcyjnych.

Na Warszawę maszerowała ok. 60 tys. armia feldmarszałka Iwana Dybicza. Drogę do stolicy zagrodziła jej prawie dwukrotnie mniejsza armia Królestwa Polskiego. Do starcia doszło 25 lutego 1831 r. w lasku Olszynka w rejonie Grochowa.

Bitwa była heroiczna i najkrwawsza w historii Powstania Listopadowego. Rosjanie stracili około 12 tys. żołnierzy, Polacy około 7 tys. Poległ m.in. gen. Franciszek Żymirski, a faktyczny głównodowodzący po stronie polskiej gen. Józef Chłopicki został ciężko ranny. Dzięki determinacji polskich żołnierzy Warszawa na długie miesiące pozostała wolna.

Co roku grupy rekonstrukcyjne na polach Olszynki Grochowskiej inscenizowały walki. Pokazy ściągały całe rodziny. Każdy chciał zobaczyć galopujących ułanów, szarże kawaleryjskie wojsk polskich i rosyjskich, salwy artyleryjskie z efektami specjalnymi oraz walki na bagnety. Od huku armaty niektórzy zatykali uszy.

Niestety, podczas tegorocznych obchodów nie będzie inscenizacji - pod Pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne. Uroczystości rozpoczną się o 12.30 - w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi w Warszawie, ul. Chłopickiego 2 pod przewodnictwem bp. Kazimierza Romaniuka zostanie odprawiona Msza św. O 13.30 nastąpi przemarsz do Olszynki Grochowskiej. O 14.30 w Alei Chwały przy ul. Traczy zostanie odegrana „Warszawianka”, po której o 14.40 pod Pomnikiem Bitwy pod Olszynką Grochowską zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne, zostanie odegrany hymn. Przy monumencie odbędzie się także modlitwa i apel pamięci. Pod pomnikiem zostaną złożone wieńce.

Organizatorami uroczystości są Rady i Zarządy Dzielnic m.st. Warszawy Pragi-Południe, Rembertowa, proboszczowie parafii pw. Najczystszego Serca Maryi oraz św. Wacława, Krąg Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Olszynka Grochowska.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma