Nowy numer 43/2020 Archiwum

Veturilo się spóźni

System wypożyczalni rowerów Veturilo miał ponownie ruszyć 1 marca, jednak firma Nextbike (operator systemu) złożyła wniosek do ZTM o jego przesunięcie. Zimowa aura uniemożliwiła montaż 70 nowych stacji, dzięki którym w mieście ma być dostępnych na wiosnę 2150 rowerów.

Nowe stacje powstaną w Śródmieściu, na Pradze. Dodatkowo z własnych środków wypożyczalnie sfinansują dzielnice: Białołęka, Targówek i Żoliborz; te wypożyczalnie mają ruszyć w kwietniu.

Zgodnie z umową 70 nowych stacji (1100 rowerów) ma ruszyć w tym samym terminie, co stacje działające w poprzednim sezonie (58 stacji; 1050 rowerów). Początkowo po przerwie zimowej system wypożyczalni rowerów Veturilo miał ponownie ruszyć 1 marca, jednak firma Nextbike (operator systemu) złożyła wniosek do ZTM o jego przesunięcie. Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa operatora systemu Anna Knowska, zimowa aura - niska temperatura i opady śniegu, uniemożliwiają montaż nowych stacji. Do wykonania tych prac niezbędnych jest przynajmniej kilka dni suchych oraz z dodatnimi temperaturami.

Wypożyczalnie rowerów Veturilo, po przerwie zimowej, ponownie ruszą więc w drugiej połowie marca. Rowery będą dodatkowo chronione przed kradzieżą, bo w ubiegłym sezonie zaginęło 55 jednośladów. Oprócz obejmy, która służyła m.in. do przypinania jednośladu, rower będzie zabezpieczał także elektrozamek wmontowany w stojak. 

 

Od chwili uruchomienia systemu wypożyczalni rowerów na początku sierpnia do końca listopada, kiedy zakończył się sezon, odnotowano ponad 290 tys. wypożyczeń.

Pierwsze 20 minut jazdy z Veturilo jest darmowe, za kolejne 40 minut należy zapłacić złotówkę a za drugą godzinę jazdy 3 zł. Trzecia godzina jazdy kosztuje 5 zł, a czwarta i kolejna – 7 zł. Opłata za przekroczenie 12 godzin wypożyczenia wynosi 200 zł.

W kwietniu zostaną uruchomione stacje:

  • na Białołęce: rondo Ligi Morskiej i Rzecznej, Urząd Dzielnicy, ul. Magiczna/Skarbka z Gór, ul. Myśliborska przy Trasie Mostu Marii Skłodowskiej-Curie, 
  • na Żoliborzu: ul. Potocka przy OSiR, ul. Słowackiego przy ul. Filareckiej, ul. Broniewskiego przy ul. Włościańskiej
  • na Targówku: przy Urzędzie Dzielnicy, Domu Kultury Zacisze, na skrzyżowaniu ul. Rembielińskiej z Kondratowicza oraz na rondzie Żaba.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama