Nowy numer 44/2020 Archiwum

Single zapłacą najwięcej

19,50 zł za gospodarstwo jednoosobowe, 37 zł dla dwóch osób, 48 za trzy i 56 zł za cztery lub więcej osób w mieszkaniu. Jeśli masz dom - niezależnie od liczby mieszkańców od lipca zapłacisz jedną stawkę - 89 zł. I to pod warunkiem, że zgodzisz się segregować śmieci.

Ratusz zaproponował stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które od 1 lipca będzie odbierać od mieszkańców Warszawy. Ostateczna decyzja należy do radnych. Jeśli zaakceptują propozycję, od 1 lipca właściciele domów jednorodzinnych zapłacą ujednoliconą stawkę 89 zł od gospodarstwa. Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych zapłacą mniej. Jeśli mieszkają samotnie - 19,50 zł miesięcznie. Przy dwóch osobach opłata za wywóz śmieci wzrośnie do 37 zł, przy trzech - do 48 zł. W mieszkaniach, w których przebywają cztery osoby lub więcej stawka będzie ta sama: 56 zł. W przypadku odpadów niesegregowanych opłaty będą wyższe o 40 proc.

- Na podstawie analiz eksperckich stwierdzono, iż ilość nagromadzonych odpadów jest różna nie tylko w zależności od rodzaju zamieszkiwanej nieruchomości, ale również wielkości gospodarstwa domowego. W zabudowie jednorodzinnej, w przeliczeniu na osobę, ilość wytwarzanych odpadów jest wyższa niż w zabudowie wielolokalowej, średnio o ok. 50 proc. Z badań wynika również, że koszty logistyki w przypadku domów jednorodzinnych są znacznie wyższe niż w pozostałych przypadkach - mówi Piotr Karczewski, dyrektor Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

- Gdybyśmy przyjęli metodę osobową, system byłby niesprawiedliwy. Bp okazałoby się, że pięcioosobowa rodzina zapłaciłaby pięć razy więcej za wywóz śmieci niż osoba samotna, podczas gdy produkuje tylko trzy razy więcej odpadów - podkreśla Jarosław Kochaniak, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. Przyjęte przez ratusz stawki wynikają z oficjalnej liczby mieszkańców Warszawy i zakładają, że po wprowadzeniu nowych przepisów liczba odpadów wzrośnie o ok. 10 proc. Gdyby okazało się, że za śmieci będzie płaciło więcej osób, a nieoficjalnie mówi się, że mieszka u nas od 2 do 2,5 mln mieszkańców - stawki mogą ulec zmniejszeniu. Podobnie - jeśli okaże się, że przetarg na firmę wywożącą odpady, który wkrótce ogłosimy, przyniesie spadek ceny w stosunku do obecnej rynkowej stawki - dodaje Jarosław Kochaniak.

Przy różnicowaniu stawek opłat według wielkości gospodarstwa domowego wzięto pod uwagę wyniki badań naukowych m.in. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, które pokazują, że jedna osoba mieszkająca samotnie produkuje o co najmniej 20-25 proc. więcej odpadów niż osoba w gospodarstwach dwu-trzyosobowych. Opłata wnoszona będzie co miesiąc, w terminie do 28 dnia każdego miesiąca. Pierwszą opłatę należy uregulować do 29 lipca 2013 r. Płatności będzie można dokonać przelewem na specjalnie utworzone rachunki bankowe dedykowane każdej dzielnicy m.st. Warszawy. Ponadto, należność będzie można uregulować gotówką w kasach Urzędów Dzielnic, a także - bez prowizji - w wybranych placówkach poczty. Numery rachunków bankowych podane zostaną w późniejszym terminie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama