Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wołał w porę i nie w porę

Element zaskoczenia, tak naturalny dla każdego z nas powinien ustąpić miejsca modlitwie i zawierzeniu Papieża i Kościoła Bogu. Decyzja Papieża jest przykładem miłości do Kościoła i wzorem odpowiedzialności za Kościół. Decyzja ta jest dla każdego z nas pytaniem o naszą miłość do Kościoła i o naszą odpowiedzialność za Kościół - napisał w liście na Wielki Post kard. Kazimierz Nycz.

W liście na Wielki Post kard. Kazimierz Nycz pisze o Benedykcie XVI i jego abdykacji, zapewniając o duchowej łączności z Rzymu z wszystkimi wiernymi Kościoła Warszawskiego, oraz o modlitwie przy grobie świętego Piotra i błogosławionego Jana Pawła II.

"Najpełniejszą odpowiedzią człowieka na miłość Boga jest świadectwo życia z wiary. [...] Świadkiem Chrystusa ostatnich kilkudziesięciu lat dla Kościoła i świata jest papież Benedykt XVI. Był nim jako wybitny myśliciel i teolog, jako kardynał i prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Był świadkiem szczególnym i wyrazistym przez ostatnie osiem lat jako papież. Troska o wiarę w Kościele, troska o wiarę w Europie i świecie, troska o prawdę, troska o godność człowieka, troska o rodziny, to były główne tematy jego pontyfikatu. Wołał w porę i nie w porę. Nie zawsze był słuchany i wysłuchiwany. Ale to jemu, świat borykający się z coraz większymi trudnościami moralnymi, społecznymi i materialnymi, musi przyznać rację.

Znakiem czasu i jednocześnie znakiem wiary jest dla nas także decyzja papieża Benedykta XVI o zakończeniu sprawowania urzędu piotrowego w Kościele Powszechnym. W historii Kościoła ostatnich wieków jest to nowe doświadczenie, choć na przestrzeni całej historii Kościoła nie jedyne. Element zaskoczenia, tak naturalny dla każdego z nas powinien jednak ustąpić miejsca modlitwie i zawierzeniu Papieża i Kościoła Bogu. Decyzja Papieża jest przykładem miłości do Kościoła i wzorem odpowiedzialności za Kościół. Decyzja ta jest dla każdego z nas pytaniem o naszą miłość do Kościoła i o naszą odpowiedzialność za Kościół. Odpowiedzialność konkretną, za Kościół Powszechny, na miarę powołania, za parafię, za Kościół Warszawski, a także za ten mały Kościół w rodzinie.

To co powinniśmy zrobić dziś i w najbliższych tygodniach, miesiącach, to będzie nasza modlitwa osobista, w rodzinach, parafiach i Archidiecezji. Modlitwa dziękczynna, za wielki, piękny, światły i wyrazisty pontyfikat Benedykta XVI. Równocześnie modlitwa wspierająca Konklawe i wybór następcy św. Piotra, a za parę dni modlitwa za nowego papieża, którego wybiorą kardynałowie".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama