Mszą św. w katedrze polowej WP uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Eucharystii przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy mówił, że zasadniczym źródłem tragedii Żołnierzy Wyklętych była siłą narzucona ideologia, oparta na kłamstwie.
- Główną bronią nowej władzy było kłamstwo i fałszowanie pojęć. To pozwoliło na określanie mianem "bandytów" ludzi, dla których miłość ojczyzny i wiara w Boga niejednokrotnie ważniejsze były od życia. Żołnierze antykomunistycznego podziemia zostali wyklęci za to, że z własnego życia uczynili znak niezgody sowiecką niewolę - powiedział w homilii biskup Guzdek.
Ordynariusz wojskowy przypomniał, że członkowie niepodległościowego podziemia wyrośli z etosu insurekcji XIX-wiecznych, weteranów wojny polsko-bolszewickiej oraz powstańców warszawskich. Zachęcał, by wyciągać wnioski ze zdarzeń naszej historii.
- Jeśli prawdzie każemy stać za drzwiami, a kłaniać się będziemy okolicznościom, historia może zatoczyć koło. Niech więc dzisiejsze wspomnienie ofiar komunistycznego reżimu oraz ewangeliczne wezwanie do nawrócenia staną się okazja do przemiany naszego życia. Zero tolerancji dla kłamstwa i fałszowania podstawowych pojęć - zaapelował.
Mszę św. koncelebrowali z bp. Guzdkiem kapelani ordynariatu polowego. W katedrze polowej licznie zgromadzili się kombatanci i weterani II wojny światowej z pocztami sztandarowymi. Obecni byli mieszkańcy Warszawy, którzy wypełnili nawy świątyni. W Eucharystii uczestniczyli m. in. Jacek Michałowski, szef kancelarii prezydenta RP, Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stanisław Oleksiak, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK.
Po Mszy św. pamięć o Żołnierzach Wyklętych uczczona została koncertem galowym "Polska była, jest i będzie!" w wykonaniu Wiesława Ochmana, Dagmary Miller i Kariny Skrzeszewskiej w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Bartosza Żurakowskiego.
Patronat honorowy nad koncertem objęli Prezydent RP Bronisław Komorowski i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W murach katedry zabrzmiały m.in. dzieła Stanisława Moniuszki i Josepha Haydna oraz polskie pieśni patriotyczne.