GN 48/2020 Archiwum

1500 firm w cztery lata. Kolejne wkrótce

Dzięki unijnym funduszom w ramach projektów realizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie w latach 2009-2012 powstało na Mazowszu ponad 1500 firm. Ponad 80 proc. z nich działa mimo kryzysu już ponad rok, a część zatrudnia kolejnych pracowników. W tym roku działalność gospodarczą uruchomi w ramach programów WUP jeszcze 618 osób.

- Skala zjawiska jest niesamowita. Wydaje mi się, że to ogromna liczba, zwłaszcza że takich rezultatów nie ma żaden inny urząd pracy w Polsce - mówi p.o. dyrektora WUP w Warszawie Tomasz Sieradz.

Jak wynika z danych Urzędu, w ramach projektów, które umożliwiają rozpoczęcie działalności gospodarczej dzięki bezzwrotnej dotacji do 40 tys. zł, do końca 2012 r. powstały 1464 firmy, a na ich utworzenie przeznaczono niemal 100 mln zł. Jak podkreślono, w tym roku powstać ma jeszcze 618 firm. 349 kolejnych firm powstało w ramach programu skierowanego do pracowników zwolnionych w ramach zwolnień grupowych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mazowieckie Obserwatorium Rynku Pracy WUP w Warszawie, najwięcej dotacji przyznano w podregionie ostrołęcko-siedleckim (495), ciechanowsko-płockim (312), radomskim (311) oraz warszawskim (257).

Z badania wynika też, że 58 proc. firm, które zostały utworzone dzięki unijnym funduszom, działa w branży usług, 16 proc. - w przemyśle, 14 proc. - w handlu, 11 proc. - w budownictwie, a pozostałe w rolnictwie.

Autorzy badania wskazali też, że aż 80 proc. firm, które skorzystały z unijnego wsparcia, działa na rynku dłużej niż rok.

- W drugim roku skuteczność jest niższa, ale nadal przekracza 70 proc. Co ciekawe, im dłużej firma jest na rynku, tym jej właściciele są bardziej skłonni do zatrudniania - podkreślił Sieradz. Dodał, że np. 33 proc. osób, które uruchomiły firmy w 2009 r. oraz 15 proc. tych, które założyły firmy w 2011 r., stworzyło nowe miejsca pracy i zatrudnia stałych pracowników.

- Aby zmierzyć się na rynku z konkurencją, to jednak trzeba coś potrafić, trzeba mieć konkretne kwalifikacje, umiejętności. Nie można prowadzić jednoosobowego zakładu fryzjerskiego, nie będąc dobrym fryzjerem - zaznaczył.

W WUP w Warszawie o dotację na założenie własnej firmy mogą starać się mieszkańcy powiatów podwarszawskich (z wyłączeniem Warszawy) i Mazowsza, którzy nie prowadzili zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie ostatnich 12 miesięcy, a ponadto spełniają jeden lub kilka warunków: mają poniżej 25 lub powyżej 45 lat, zamieszkują tereny wiejskie lub są długotrwale bezrobotni.

Uczestnicy projektu otrzymują pomoc szkoleniowo-doradczą z zakresu przedsiębiorczości oraz finansową w formie jednorazowej, bezzwrotnej dotacji do 40 tys. zł oraz wsparcia pomostowego do 1,2 tys. zł, wypłacanego przez sześć miesięcy. Warunkiem jest jednak prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy po zarejestrowaniu firmy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama