W Warszawie powstała pierwsza w Polsce placówka Caritas, która będzie szkolić pracowników i wolontariuszy tej organizacji.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik poświęcił Centrum Charytatywno-Edukacyjne Caritas Polska., które powstało przy ul. Okopowej 55 w Warszawie. To pierwsza tego typu placówka w Polsce. I jak przyznał w czasie oficjalnego otwarcia ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska - placówka bardzo potrzebna.
Centrum będzie miejscem formacji oraz kształcenia osób duchownych i świeckich, w tym pracowników i wolontariuszy Caritas w Polsce, aby „zgodnie z nauką Kościoła i profesjonalnie mogli wypełniać swoją misję miłości bliźniego”.
Dyrektor Caritas dodał, że budowę udało się zrealizować w ciągu czterech lat, dzięki pomocy m.in. Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, niemieckiej Renovabis, archidiecezji Paderborn oraz Deutsche Caritas.
W kaplicy mieszczącej się w kompleksie abp Józef Michalik przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej w intencji tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Centrum. Wraz z nim Eucharystię celebrowali: abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, bp Józef Guzdek, biskup polowy, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu, bp Tadeusz Pikus i bp Marek Solarczyk, jak również wielu kapłanów związanych z Caritas.
W homilii przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że wszystkie księgi Pisma Świętego mówią o Miłosierdziu Bożym. – Pulsują nim Psalmy i przypowieści biblijne, przewija się ono nieustannie jako dowód, że w każdych czasach człowiek był świadomy swego zranienia duchowego i swojej zależności od Boga. I, o dziwo, doznawał nieustannie Miłosierdzia Bożego. Warunkiem była pokorna prośba, albo przynajmniej gotowość przyjęcia tej Bożej albo ludzkiej życzliwości, przebaczenia czy pomocy – tłumaczył arcybiskup.
Nawiązał następnie do słów Chrystusa z fragmentu Ewangelii według św. Łukasza: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.
- Caritas – miłosierdzie chrześcijańskie – dokonuje się ze względu na Boga i człowieka w potrzebie. Tu nie może chodzić o nagrody, statystyki, o obraz Kościoła w mediach, ani o miejsca pracy, ale o to, że Sługa Pana – Kościół – nie może żyć bez pełnienia woli Jezusa” – mówił abp Michalik.
Jak podkreślił arcybiskup struktura ogólnokrajowa Caritas ma pomóc Kościołowi w wypełnianiu zadań miłosierdzia. Struktury jednak nigdy nie powinny paraliżować ani osłabiać wewnętrznych sił, ale pomagać w realizowaniu zadań, w zauważaniu najpilniejszych potrzeb. „A wśród tych na pierwszym miejscu postawiłbym budzenie wrażliwości każdego z nas na potrzeby bliźniego: duchowe i materialne, wielkie i małe. Nikt bowiem nie jest tak biedny, żeby nie mógł pomóc drugiemu” – mówił abp Michalik.
Po Eucharystii przewodniczący KEP poświęcił tablicę pamiątkową i gmach. Budowę i oddanie do użytku nowej siedziby Caritas Polska nazwał „bardzo poważnym wyzwaniem”, a także „niemałym, ale realnym sukcesem”, możliwym dzięki wsparciu przyjaciół instytucji.
Centrum Charytatywno-Edukacyjne składa się z dwóch skrzydeł: biurowego i konferencyjno-formacyjnego. Część biurowa powstała w zaadaptowanym 100-letnim pofabrycznym budynku. Teraz znajduje się w nim 17 biur, w których pracuje 30 osób. Zaplecze konferencyjne składa się z czterech wielofunkcyjnych, klimatyzowanych sal, przystosowanych do różnego typu spotkań i wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt konferencyjny. Centrum posiada również zaplecze noclegowo-gastronomiczne: 31 pokoi z 72 miejscami oraz obszerną jadalnię mogącą pomieścić 120 osób. Centrum otwarte jest na organizację różnorodnych konferencji, sympozjów oraz szkoleń.