Nowy numer 3/2021 Archiwum

Uwaga na „Dobromira”

Warszawsko-praska kuria ostrzega przed nieuczciwymi praktykami.

Kuria warszawsko-praska wydała ostrzeżenie przed Stowarzyszeniem Charytatywnym „Dobromir” z Żyrardowa. Na stronie internetowej stowarzyszenia można przeczytać, że działa ono od 1995 r. na terenie całego kraju, niosąc pomoc dzieciom niepełnosprawnym ruchowo. Głównie zbiera fundusze na wózki inwalidzkie i sprzęt rehabilitacyjny. Ostatni opublikowany przez nie raport finansowy z zebranych i wydanych pieniędzy zamieściło w 2006 r. Kolejnych nie ujawniło.

Jak pisze ks. Wojciech Lipka, kanclerz praskiej kurii, stowarzyszeni otrzymało zezwolenie na prowadzenie zbiórki na terenie diecezji warszawsko-praskiej od sierpnia 2010 do sierpnia 2011, w tym czasie jednak pojawiły się problemy z transparentnością organizacji i interweniowała policja. Warunkiem udzielenie dalszego pozwolenia było rozliczenie zbiórek, czego stowarzyszenie nie dokonało. W tym czasie w internecie pojawiły się informacje o nieuczciwych działaniach żyrardowskiego stowarzyszenia.

15 lutego stowarzyszenie ponownie zgłosiło się do praskiej kurii z prośbą o zgodę na prowadzenie zbiórki. „W podaniu stowarzyszenie zapewnia, że skupia się na »nowej akcji dla 8-letniego Dominika Wiącka«. Tymczasem akcja trwa od 2003 r., więc Dominik ma 17 lat” – pisze ks. Lipka. Odmowa pozwolenia na zbiórkę, ujawniła – jak pisze kanclerz praskiej kurii – "dziwne poglądy władz stowarzyszenia o Kościele".

Kuria oświadczyła, że zezwolenie władz kościelnych, którym może posługiwać się stowarzyszenie, jest sfałszowane. W przypadku pojawienia się wolontariuszy radzi wezwać policję.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama