- W każdej wspólnocie zdarzają się kryzysy, odejścia i powroty. Gdyby nie było krzyża, byłoby źle - mówił ks. Roman Trzciński podczas Mszy św. z okazji 15-lecia Akademickiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej Woda Życia.
Początki były skromne. Zaczęło się 8 marca 1998 r. od 15 studentów. Dziś Akademicka Wspólnota Ewangelizacyjna Woda Życia działająca w ramach Duszpasterstwa Akademickiego przy parafii św. Jakuba liczy ponad 1,3 tys. członków i jest jedną z liczniejszych wspólnot w Warszawie. 5 marca obchodziła swoje 15-lecie. Z tej okazji w kościele na pl. Narutowicz odbyła się Msza św.
Tradycyjnie, przed rozpoczęciem liturgii członkowie Wody Życia mogli na karteczkach wypisać imiona osób ze swojego otoczenia, za które chcą szczególnie się modlić podczas Eucharystii.
- Chcemy dziękować Bogu za dar wspólnoty. Ja także dziękuję za każdego z was - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. Roman Trzciński, założyciel i duszpasterz Wody Życia.
Podczas homilii przypomniał historię wspólnoty i jej charyzmat. – 15 lat temu wraz z niewielką grupą studentów odkryliśmy, że mamy pójść za ewangelicznym wezwaniem i zarzucać sieci na połów. Naszym celem jest głoszenie Dobrej Nowiny o Jezusie w naszych rodzinach, miejscach pracy, uczelniach i akademikach. Dzięki temu Woda Życia jest jedną z liczniejszych, warszawskich wspólnot – powiedział ks. Trzciński.
Podczas Mszy św. tańcem modliła się działająca w ramach wspólnoty Diakonia Tańca Agata Ślusarczyk Zaznaczył jednak, że nie jest to wspólnota doskonała: - Ciągle potrzebujemy nawrócenia. Jesteśmy ułomni. We wspólnocie obijamy się o siebie – zdarzają się kryzysy, odejścia, powroty. Ja się temu nie dziwię, bo nie ma wspólnoty bez krzyża. Kościół jest jedyną wspólnotą, w której dokonuje się zbawienie. Dlatego tak ważne jest przebaczenie.
Duszpasterz zwrócił także uwagę, że grupa duszpasterska jest miejscem odkrywania swojego powołania i nawiązywania głębokich przyjaźni. – Spotykamy się po to, by budować osobistą więź z Jezusem. Dzięki niej rozpoznajemy dalszą drogę. Mamy wyświęconych 10 księży, wiele dziewcząt jest w zakonach, w naszej wspólnocie jest także 130 małżeństw i liczne przyjaźnie – mówił.
Na zakończenie Mszy św. księża, byli członkowi Wody Życia, powiedzieli krótkie świadectwa. Liturgię uświetnił taniec modlitewny w wykonaniu Diakonii Tańca. W sali św. Faustyny odbyła się agapa połączona z pokazem wspólnotowych zdjęć.
Woda Życia spotyka się w każdy wtorek o godz. 20 w kościele św. Jakuba na pl. Narutowicza. Jej głównym charyzmatem jest ewangelizacja tzw. OIKOS – najbliższego otoczenia. Wspólnota prowadzi także wiele inicjatyw ewangelizacyjnych tj. Kurs Alfa czy ewangelizacje uliczne. W ramach grupy działają także diakonie m.in. tańca, teatralna, miłosierdzia czy modlitwy wstawienniczej. Studenci z Wody Życia prowadzą w Radiu Warszawa audycję na temat wiary pt. Czas Eliasza. W ramach akademickiej wspólnoty działa także wspólnota małżeństw i rodzin.