Kiedy zrodziło się jego powołanie, czego nauczył się od Jana Pawła II i co kard. Bergoglio obiecał Matce Bożej? Biograficzne ciekawostki i kulisy konklawe można znaleźć w najnowszej publikacji Grzegorza Polaka "Franciszek ‒ papież wielkiej nadziei". Jej promocja odbyła się 21 marca w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Grzegorz Polak kardynała Bergoglia obserwuje od prawie 20 lat. Szczególnie przyglądał mu się podczas konklawe w 2005 r., kiedy to kardynał z Argentyny był jednym z papabili. Temat znów powrócił, gdy kard. Bergoglio zasiadł na Stolicy Piotrowej. I to ze zdwojoną siłą, bo nazwisko kardynała nie pojawiało się nawet na „liście rezerwowej”.
‒ Dostałem telefon z Wydawnictwa „Znak”. Miałem kilka dni na napisanie książki. Pracowałem w dużym tempie i w stanie dużej euforii. Efektem mojej pracy jest książka „Franciszek – papież wielkiej nadziei” – mówił G. Polak.
21 marca w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się premiera publikacji. Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, znacznie obszerniejsza, to zapis życia Kościoła od momentu abdykacji Benedykta XVI do czasu wyboru nowego papieża – procedur wyboru następcy św. Piotra, kulisy konklawe, sylwetki ośmiu papabili, kalendarium wydarzeń po rezygnacji Benedykta XVI, po emocje towarzyszące wiernym na Placu św. Piotra po wyborze Franciszka i opinie watykanistów z różnych zakątków świata. Druga część publikacji przybliża postać nowego papieża i ukazuje reakcje świata na jego wybór. ‒ To zaledwie matejkowski szkic, biografia papieża wciąż czeka na swojego Rembrandta ‒ wyjaśnia autor.
Mimo to, w książce można odnaleźć kilka ciekawostek. ‒ Dowiedziałem się np., kiedy w przyszłym papieżu obudziło się powołanie, czego nauczył się od Jana Pawła II oraz komu zawdzięcza wyniesienie do godności biskupiej. Osobny rozdział poświęciłem zadawanemu przez media pytaniu: „Czy kard. Bergoglio wspierał juntę?”, przytaczając fragmenty jego zeznań – mówił autor.
‒ To książka na teraz, pokazująca emocje i fakty wokół wyboru nowego papieża. Szczególnie cenne są wypowiedzi watykanistów z różnych zakątków świata. Po pontyfikacie Jana Pawła II skupiliśmy się na polskim Kościele, mam nadzieję, że dzięki ich wypowiedziom nasz wzrok pójdzie dalej – mówiła obecna na konferencji prasowej Judyta Syrek z portalu Stacja7.pl.
Dzień wcześniej także w siedzibie KEP miała miejsce promocja innej papieskiej książki. Publikacja Wydawnictwa M „Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich” to z kolei zbiór m.in. kilkunastu homilii kard. Bergoglia z ostatnich lat oraz przemówienia wygłoszone przez papieża Franciszka w pierwszym tygodniu jego pontyfikatu. Obie książki będą dostępne w księgarniach.