Nowy numer 40/2020 Archiwum

70 lat temu pod Arsenałem...

Msza św. w katedrze polowej, harcerski rajd, apel... Rozpoczynają się rocznicowe obchody Akcji pod Arsenałem.

W 70. rocznicę Akcji pod Arsenałem Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej organizuje harcerski rajd "Meksyk", który jest formą oddania hołdu tym, którzy zginęli w czasie wojny. Harcerze obchody rocznicy rozpoczną 22 marca o 16.30. W sobotę odbędzie się gra, w trakcie której harcerska młodzież przeniesie się w czasy okupacji i przygotuje na nowo Akcję pod Arsenałem. "Chociaż Akcja odbyła się 70 lat temu, dla nas historia ta nigdy się nie skończyła. Miłość Boga, patriotyzm, braterstwo te właśnie ideały dostaliśmy w darze i za ich przekazanie jesteśmy odpowiedzialni. Inaczej ofiara naszych starszych druhem i druhów okaże się daremna" - piszą organizatorzy: instruktorki i instruktorzy harcerscy z Mazowsza.

Szczegóły harcerskich obchodów można znaleźć na stronie: www.meksyk.zhr.pl.

Natomiast 24 marca w Warszawie odbędą się oficjalne uroczystości związane z rocznicą. O godz. 10 w katedrze polowej bp Józef Guzdek odprawi Mszę św.  w intencji harcerek i harcerzy Szarych Szeregów. O 11.45 na pl. Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych (uroczysta zmiana warty, wciągnięcie flagi przez przedstawicieli organizacji harcerskich, złożenie kwiatów). O godz. 13 rozpocznie się apel pod Arsenałem.

26 marca o godz. 16 w katedrze polowej zostanie odprawiona Msza św. za poległych i zmarłych uczestników Akcji pod Arsenałem.

Akcja pod Arsenałem – to jedna z najważniejszych akcji zbrojnych Grup Szturmowych Szarych Szeregów, która miała miejsce 26 marca 1943 roku pod warszawskim Arsenałem, u zbiegu ulic Bielańskie, Długiej i Nalewek. Jej wynikiem było uwolnienie harcmistrza Jana Bytnara „Rudego" oraz 25 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha na Pawiak. Całością akcji dowodził Stanisław Broniewski „Orsza”, zaś bezpośrednio Tadeusz Zawadzki „Zośka”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama