Nowy numer 47/2020 Archiwum

Muzyka, która karmi duszę

Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka wystąpi w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. W programie koncertu znajdą się „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego i „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Koncert rozpocznie się we wtorek 26 marca o godz. 19.30. Solistami w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 365 będą Marta Boberska (sopran) i Marcin Gadaliński (kontratenor). Wstęp na koncert jest wolny.

Penderecki skomponował "Chaconne" w 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II, i poświęcił ją jego pamięci, zamykając ostatecznie całość pisanego w latach 1980–1984 "Polskiego Requiem". "Chaconne" jest jedyną czysto instrumentalną częścią "Requiem". W najbliższy wtorek usłyszymy pierwotną wersję – na orkiestrę kameralną, choć utwór istnieje również w transkrypcji na skrzypce i wiolonczelę oraz skrzypce i altówkę.

W drugiej części koncertu Sinfonia Varsovia wykona "Stabat Mater" na sopran, alt, orkiestrę smyczkową i klawesyn – jeden z najbardziej znanych utworów religijnych Pergolesiego. Dzieło powstało w 1736 roku, podczas pobytu kompozytora w zakonie franciszkanów w Pozzuoli, w wyjątkowych okolicznościach – Pergolesi walczył wówczas ze śmiertelną chorobą.
Tekst "Stabat Mater dolorosa" jest jedną z sekwencji wprowadzoną przez Kościół katolicki, która ukazuje scenę opłakiwania ukrzyżowanego Zbawiciela przez Bożą Matkę, dlatego też "Stabat Mater" Pergolesiego jest dziełem bardzo często wykonywanym w okresie Wielkiego Tygodnia.

Organizatorem koncertu orkiestry Sinfonia Varsovia jest miasto stołeczne Warszawa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama