Nowy numer 4/2021 Archiwum

Raszyn odetchnie za 3 lata. Marki później

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wkrótce ma podpisać umowę z wykonawcą, firmą Strabag na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku Opacz–Paszków, czyli tzw. wylotówki na Janki. Do końca kwietnia GDDKiA czeka też na wykonawców obwodnicy Marek.

Obwodnica Raszyna będzie kosztowała 565 mln zł i ma powstać w niecałe trzy lata. Na odcinku Janki–Raszyn drogi krajowe nr 8 i nr 7 tworzą wspólny wjazd do Warszawy. Średnie dobowe natężenie ruchu wynosi tam 61 240 pojazdów. Biorąc pod uwagę gęstą zabudowę, powoduje to, że jest to jeden z najbardziej obciążonych odcinków drogowych w Polsce. Dzięki drodze ekspresowej S8, ruch w stołecznej al. Krakowskiej i na obecnej trasie do Raszyna ma się zmniejszyć docelowo nawet o 50 tys. pojazdów na dobę.

Ważny etap inwestycji drogowych ma miejsce także na północ od Warszawy. GDDKiA do 29 kwietnia czeka na wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu na projekt i budowę trasy wylotowej z Warszawy w kierunku Białegostoku. 16-kilometrowa obwodnica odciąży miasto Marki od uciążliwego ruchu tranzytowego, który obecnie przechodzi przez samo centrum miejscowości. Droga ekspresowa S8 na odcinku Marki–Radzymin będzie posiadała dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz obustronny pas awaryjny. Dostęp do drogi będzie możliwy poprzez 4 węzły drogowe: Zielonka, Kobyłka, Wołomin i Radzymin Płd. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 32 miesięcy od dnia zawarcia umów z wykonawcami, czyli od początku 2014 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama