Nowy numer 31/2022 Archiwum

Jezus dyskretnie pyta o naszą codzienność

- On z obrazu: Jezu, ufam Tobie, niejako wychodzi ku nam, pragnie spotkać się z każdym osobiście w realiach codziennego życia – czytamy w liście Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Warszawskie obchody tego święta odbędą się 7 kwietnia w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole.

Hierarchowie Kościoła wskazują na cztery aspekty Bożego Miłosierdzia. Pierwszym jest jego źródło – Duch Święty, który został dany Apostołom po Zmartwychwstaniu. - Trzeba, aby ludzkość pozwoliła się ogarnąć i przeniknąć Duchowi Świętemu, którego daje jej zmartwychwstały Chrystus. To Duch leczy rany serca, obala mury odgradzające nas od Boga i od siebie nawzajem, pozwala znów cieszyć się miłością Ojca i zarazem braterską jednością – czytamy w liście.

Zwracają także uwagę na kształtowanie wyobraźni Miłosierdzia, która kształtuje się poprzez wpatrywanie się w Jezusa. - Uważne spojrzenie w oczy Jezusa Miłosiernego jest wezwaniem do tego, by i nasze spojrzenie na bliźnich stawało się coraz bardziej miłosierne – piszą pasterze Kościoł. Zachęcają także, by pozwolić Jezusowi spojrzeć także na nasze życie. - On z obrazu: Jezu, ufam Tobie, niejako wychodzi ku nam, pragnie spotkać się z każdym osobiście w realiach codziennego życia. Dyskretnie pyta o teraźniejszość i przyszłość naszych rodzin, parafii, wspólnot, relacji małżeńskich, sąsiedzkich, o atmosferę w miejscach pracy. Stawia pytanie o przeżywanie cierpienia, samotności i niepewności o kolejny dzień. Do postawy miłosierdzia musimy ciągle dorastać przy Sercu Jezusa Miłosiernego! – czytamy w dokumencie.

Hierarchowie przypominają także, że od tego roku właśnie Niedziela Miłosierdzia Bożego będzie rozpoczynać, obchodzony do tej pory w październiku, Tydzień Miłosierdzia. Hasłem tegorocznego 69. Tygodnia są słowa: Wiara żywa uczynkami. - W życiu Kościoła, oprócz liturgii i głoszenia Słowa, właśnie posługa miłości stanowi jedną z najważniejszych jego cech – czytamy w liście, w którym pasterze Kościoła przypominają także szereg działań kościelnej organizacji charytatywnej Caritas i zachęcają, by w każdej parafii powstały parafialne oddziały Caritas lub im podobne.

List kończy się apelem, by „nieść Boże miłosierdzie do bliźnich przez konkretne czyny, dobre słowo oraz wytrwałą modlitwę o miłosierdzie dla nas i świata całego”. Całość można przeczytać tu >>

Stołeczne obchody Niedzieli Miłosierdzia ze względu na niesprzyjającą aurę odbędą się o godz. 15 w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Deotymy. Msza św.  będzie także warszawskim dziękczynieniem za wybór nowego papieża.

Więcej o stołecznych uroczystościach można przeczytać tu >>

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama