Nowy numer 03/2020 Archiwum

Casting w smoleńską rocznicę

Co studenci UKSW będą robić w rocznicę śmierci ich rektora śp. ks. prof. Ryszarda Rumianka? Wybierać miss!

To nie żart. Raczej czarny humor, kompletny brak wyczucia, szacunku i wrażliwości. Czarny w dwójnasób. Po pierwsze dlatego, że dwie największe organizacje studenckie organizują na katolickim uniwersytecie wybory miss – najpiękniejszej studentki UKSW. Przez trzy dni kandydatki (tylko niezamężne!) będą paradować przed komisją i publicznością w sukniach ślubnych, wizytowych, stylizacji casual i strojach kąpielowych. Trzyetapowy casting wyłoni Miss UKSW, dwie wicemiss, miss sponsorów, publiczności i Facebooka.

Pomysł dziwaczny i dla piękniejszej części studenckiej braci mocno upokarzający. Znajomy ksiądz trzeźwo zapytał, czy w wyborach wezmą też udział studentki-zakonnice? A ja dopytuję: czy po miss katolickiego uniwersytetu doczekamy się konkursu na missów, także tych w koloratkach?

Na dodatek kandydatki będą prezentować przed komisją swoje wdzięki 10 kwietnia – w dniu, kiedy w katastrofie prezydenckiego samolotu zginął wieloletni rektor UKSW ks. prof. Ryszard Rumianek. W dniu, kiedy bliscy, przyjaciele, a także warszawiacy poruszeni tragedią narodową zbierają się przy grobach 96 ofiar katastrofy i na Mszach św. odprawianych w ich intencji. W dniu, kiedy obecny rektor UKSW pisze na stronie internetowej uczelni o tym, że „z całą wspólnotą uniwersytecką łączy się w nieustającym bólu z Rodzinami Osób poległych w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem”.

Widać, studenci UKSW to brać wesoła i poniekąd odporna na patriotyczne wychowanie, a nawet na zwykłe ludzkie współczucie i takt. Na stronie internetowej konkursu miss organizatorzy piszą o swojej „nieprzeciętnej osobowości, kreatywnych pomysłach”. Może więc z taką kreatywnością pora zmienić uczelnię? Bo ani to czas, ani miejsce na takie pomysły.

PS.

Niebawem po opublikowaniu mojego komentarza zadzwonił do mnie przedstawiciel jednej z organizacji studenckich – organizatorów konkursu Miss UKSW, żądając usunięcia opinii. Uznał ją za krzywdzącą, bo uczelnia jest państwowa, a nie katolicka i jako taka może organizować podobne imprezy. Stwierdził też, że 10 kwietnia miała się odbyć wyłącznie rejestracja kandydatek, a termin rzeczywiście został wybrany niefortunnie. Tymczasem na stronie internetowej konkursu, wyraźnie zostało zapisane, że rejestracja jest internetowa (formularz), natomiast 10 kwietnia w Auditorium Maximum odbędzie się casting przed 5-osobowym jury. Organizatorzy radzą nawet kandydatkom nie przychodzić w widocznym makijażu, za to buty na obcasie i szpilki będą mile widziane. Takie informacje widnieją na oficjalnej stronie konkursu: http://missuksw.pl.

Mój tekst doczekał się licznych komentarzy. Jedni podzielają moją opinię, inni węszą we mnie dewotkę albo nieumiejącą się bawić czepialską. Każdy ma prawo do swojej opinii, szanuję te odmienne od moich. Zdania jednak nie zmieniłam. Rozumiem, że studenci nie pomyśleli, że termin nieforunny…  Nadal jednak uważam, że taka zabawa, takiej uczelni po prostu nie przystoi.

Casting w smoleńską rocznicę   Zrzut strony Miss UKSW - zakładka "Castingi". Pod datą "10.04 (środa)" czytamy: "na kampusie Wóycickiego w godzinach 10-16, w sali 327, bud. 21- Auditorium Maximum"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • AP
  15.04.2013 06:54
  Czy będzie można gdzie obejrzeć zdjęcia dziewczyn w strojach kąpielowych z wyborów miss UKSW?
  doceń 2
 • Stanisław_Miłosz
  16.04.2013 14:19
  Do Redakcji:

  Dziękuję za usunięcie poprzedniego komentarza. Cytat przygotowałem na jedną z wcześniejszych dyskusji i przez zaćmienie umysłu (zaraz po przebudzeniu a przed mocną kawą i z pośpiechu by do roboty zdążyć) wkleiłem tu. Nauczka, by za poważne sprawy brać się z trzeźwym umysłem. :)


  Ale jeśli chodzi o główny wniosek to zbyt daleko od tematu się chyba nie oddaliłem, ponieważ ATK(przekształcona w UKSW) wprawdzie w gwałcie została poczęta, ale potem przecież przez Kościół ukochana.


  Poprzedniczka ATK miała w nazwie "Katolickiej", a obecny UKSW ma przecież "Kardynała Stefana Wyszyńskiego". Zatem mimo że prawnie jest uczelnią "bezpłciową", bo państwową, to przecież odwołuje się do wartości katolickich, których zarówno pracownicy, jak i studenci za nic sobie mieć jednak nie powinni! Nawet jeśli katolikami nie są, a wykładają albo studiują jakiś przyrodniczy kierunek, a nie teologię, to przynajmniej ze względu na takiego patrona uczelni od pewnych zachowań się powstrzymywać. I tyle.
  doceń 3
 • :)
  25.04.2013 20:27
  hahahahahah ! Pani redaktor.... współczuję serdecznie, że nie ma Pani innych tematów.
  doceń 1
 • Łukasz J.
  01.12.2019 11:59
  Jeśli ktoś miłuje Kościół i traktuje go jako swoją duchową ojczyznę, jeśli ktoś miłuje Polskę i poważnie traktuje wielkich Polaków (w tym Śp. Stefana Kardynała Wyszyńskiego) to pewne rzeczy rozumie i równie poważnie traktuje. 10 kwietnia NIE JEST datą, dniem obok którego przechodzi się obojętnie. Można. Tak. Ale to człowieka nie ubogaca. Nie "ciągnie w górę". Takie daty służą temu, byśmy się ZATRZYMALI i chwilę pomyśleli czym dla nas jest Polska, kim jesteśmy jako Polacy. Zdecydowanie NIE po to, by tego dnia robić sobie "igrzyska". I tu nie chodzi wyłącznie o "katolickość" uczelni - chociaż oczywiście ze swoimi katolickimi korzeniami ona w ten sposób niejako zrywa. Tu chodzi o polskość.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama