Nowy numer 24/2018 Archiwum

Tak będzie wyglądał pomnik w Smoleńsku

Fragment pomnika został poświęcony po Mszy św. w Panteonie Wielkich Polaków przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski pokazał pierwszą płytę z pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Przed Mszą św. złożył wraz z wdową po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim wieńce pod kryptą z ciałem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie oraz kryptami ks. Józefa Jońca, ks. Andrzeja Kwaśnika oraz ks. inf. Zdzisława Króla, którzy także ponieśli  śmierć w katastrofie smoleńskiej.

Fragment pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy, który stanie w Smoleńsku eksponowany jest w Panteonie Wielkich Polaków. Wszystkie elementy pomnika będą blokami z czarnego granitu o wysokości 2,30 m oraz szerokości ponad 2 m. Utworzą mur o długości około 100 metrów. Znajdą się na nim nazwiska wszystkich ofiar oraz krzyż i orzeł biały. Mur będzie miał przerwę o długości 16 metrów, symbolizującą przerwaną linię życia. Granitowy monument wraz z przylegającym chodnikiem zajmie ponad 1200 metrów kwadratowych. Projekt pomnika autorstwa Andrzeja Sołygi, Dariusza Śmiechowskiego i Dariusza Komorska wygrał rok temu konkurs ogłoszony przez prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

Widok w stronę pomnika i placu   Widok w stronę pomnika i placu Tomasz Gołąb Pomnik powstanie na czwartą lub piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma