Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tak będzie wyglądał pomnik w Smoleńsku

Fragment pomnika został poświęcony po Mszy św. w Panteonie Wielkich Polaków przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie

Minister Kultury Bogdan Zdrojewski pokazał pierwszą płytę z pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Przed Mszą św. złożył wraz z wdową po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim wieńce pod kryptą z ciałem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie oraz kryptami ks. Józefa Jońca, ks. Andrzeja Kwaśnika oraz ks. inf. Zdzisława Króla, którzy także ponieśli  śmierć w katastrofie smoleńskiej.

Fragment pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy, który stanie w Smoleńsku eksponowany jest w Panteonie Wielkich Polaków. Wszystkie elementy pomnika będą blokami z czarnego granitu o wysokości 2,30 m oraz szerokości ponad 2 m. Utworzą mur o długości około 100 metrów. Znajdą się na nim nazwiska wszystkich ofiar oraz krzyż i orzeł biały. Mur będzie miał przerwę o długości 16 metrów, symbolizującą przerwaną linię życia. Granitowy monument wraz z przylegającym chodnikiem zajmie ponad 1200 metrów kwadratowych. Projekt pomnika autorstwa Andrzeja Sołygi, Dariusza Śmiechowskiego i Dariusza Komorska wygrał rok temu konkurs ogłoszony przez prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

Tak będzie wyglądał pomnik w Smoleńsku   Widok w stronę pomnika i placu Tomasz Gołąb Pomnik powstanie na czwartą lub piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama