Nowy numer 47/2020 Archiwum

Arkady dobrej książki

Ponad 140 wydawców prezentuje swoje książki na XIX Targach Wydawców Katolickich w Warszawie.

Tegoroczne targi będą dłuższe o jeden dzień. Dlatego już w czwartek, a nie jak do tej pory w piątek na Zamku Królewskim kard. Kazimierz Nycz, abo Henryk Hoser, bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore uroczyście je otworzyli. Specjalny list do wydawców oraz uczestników wystosował prezydent Bronisław Komorowski. Kardynał Kazimierz Nycz zwrócił uwagę na to, że targi mają zachęcić pokolenie internetu i telewizji do brania książek do ręki, wyzwalać potrzebę czytania. Arcybiskup Henryk Hoser dodał, iż impreza, która z edycji na edycję wzrastaja, jest dowodem na to, że książka nie umiera, że przekaz piękna, które niesie jest trwały.

Tradycyjnie w czasie otwarcia targów zostają ogłoszeni laureaci Nagrody FENIKS 2013. W tym roku nagrodzono 32 spośród 220 zgłoszonych. Nagrodę główną otrzymali państwo Wanda i Andrzej Półtawscy. Wśród innych laureatów znalazła się m.in.książka Ewy Czaczkowskiej "Faustyna", oraz "Ocalona z Piekła" - wyznania byłej modelki Anny Golędzinowskiej. Pierwszy raz w tym roku Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało  nagrodę "Księga życia". Otrzymała je pani prezydentowa Karolina Kaczorowska. Nagrody zostaną wręczone podczas gali 13 kwietnia o 19.30 w bazylice Serca Jezusowego, przy ul. Kawęczyńskiej 53.

Potem goście zeszli do Arkad Kubickiego, obejrzeć nowości, jakie wydawcy przygotowali specjalnie na targi. A tych jest w tym roku wyjątkowo sporo. Wydawcy spieszyli się bowiem się bowiem, żeby do Warszawy przywieźć już książki o papieżu Franciszku. Na stoiskach można kupić m.in. 100- stronicową pozycję „Papież Franciszek. Chciałbym Kościoła ubogiego dla ubogich”, „Franciszek. Papież wielkiej nadziei”, album "Habemus Papam. Franciszek", „Pamiętnik konklawe 2013” oraz książkę dziennikarza "Gościa Niedzielnego" Leszka Śliwy: „Franciszek. Papież z końca świata”.

Jak zwykle w czasie targów wydawcy sprzedają książki z rabatem. Na stoiskach można spotkać, porozmawiać i uzyskać dedykację wielu autorów. Jak zwykle targom towarzyszą spotkania autorskie i panele. Z czytelnikami spotkają się m.in. watykanista Andrea Tornielli, ambasador Hanna Suchocka , o. Maciej Zięba, ks. Adam Boniecki, o. Leon Knabit, ks. Aleksander Posacki, Krzysztof Ziemiec, Paweł Lisicki, Cezary Gmyz, Wojciech Cejrowski. Imprezie towarzyszą projekcje filmów w sali kinowej Zamku Królewskiego i koncerty.

Tegorocznym zagranicznym gościem honorowym Targów jest Wydawnictwo Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, którego dyrektor Marco Cardinali przekonywał zwiedzających, że  "książka naukowa może być ciekawa".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama