GN 32/2018 Archiwum

12 kroków do szczęścia

Nie ma takiego dna, od którego nie można by się odbić. Małymi krokami...

– Jestem trzeźwym alkoholikiem i jestem przez to bardzo szczęśliwy. Bo przez moje poniżenie, upodlenie, a potem wychodzenie z nałogu Bóg zmusił mnie do szukania dobrych stron życia – mówił Felek, jeden z prekursorów Ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce. Felek był jednym z gości panelu, jaki w czasie Targów Wydawców Katolickich, zorganizowało wydawnictwo Rajmedia.pl.

Jego szczere świadectwo zostało przyjęte oklaskami. Opowiadał o swoim trzeźwieniu, które udało się dopiero wtedy, gdy zaczął wierzyć w Boga i jemu powierzył swoje słabości i upadki. A wtedy On zaczął w jego życiu działać z wielką mocą.

– Mam w sobie teraz pogodę ducha, bo myślę tylko o dniu dzisiejszym. Cieszę się nim – mówił Felek. – Kiedy zaczynam myśleć o przyszłości, rodzi się lęk. Kiedy wracam myślami do przeszłości – mam poczucie winy, wstyd, wyrzuty sumienia. Wtedy Bóg daje mi znak: Felek, wracaj do "dzisiaj".

Inny z uczestników spotkania, Jacek Racięcki, który w AA jest od 15 lat, teraz już jako terapeuta uzależnień, wspominał:

– Kiedyś czytałem książki przygodowe, kryminały i one mnie kształtowały. Na spotkaniu AA usłyszałem, że kiedyś w ręce zostanie mi tylko jedna książka, a resztę wyrzucę. Pomyślałem: książka telefoniczna. Dzisiaj czytam tylko Biblię, codziennie. Uczy mnie, żeby prosto postrzegać świat i siebie samego.

Zdaniem dr Luby Szawdyn, jednej z prekursorek lecznictwa odwykowego w Polsce, zdrowienie osób uzależnionych rozpoczyna się od zdystansowania się wobec swojego życia, przyjrzenia się sobie bardzo cierpliwie i dokładnie.

– Pytam pacjenta, czy może odsunąć decyzję o piciu na przykład o jeden dzień. I pacjent odkrywa, że istnieje coś takiego, jak jego decyzja. Wtedy następuje przemiana duchowa, pacjent zaczyna inaczej patrzeć na siebie. Zauważa, że nie jest prawdą to, co mówią inni: "nic z ciebie nie będzie". Że to jego wola, duch, umysł zarządza "galaretką w mózgu", a nie odwrotnie – mówiła dr Szawdyn.

Publikacje o uzależnieniach, terapii, wychodzeniu z przymusowych zachowań cieszą się na targach dużą popularnością. Audiobook "12 kroków do wolności", wydany przez Rajmedia.pl, był już pięciokrotnie wznawiany. Inny: "12 Kroków wg Felka Alkoholika poznaje Rafał Hazardzista" został w tym roku wyróżniony przez kapitułę konkursu FENIKS 2013 za "przejmujące świadectwo życia w trzeźwości, naznaczonego przeżywaniem łaski wiary i łaknącego kontaktu z Bogiem”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma