Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wystawa świętych obrazków

W kościele Świętego Krzyża zobaczymy małe arcydzieła kolekcjonerów z całej Polski.

Kolekcjonerzy religijnych obrazków z całej Polski zaprezentują swoje zbiory na pierwszej wspólnej wystawie w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Niektórzy pokazywali już część swoich wielotysięcznych kolekcji w parafiach, na uczelniach, domach kultury... Teraz zaprezentują je pod wspólnym tytułem „Obrazki święte w Roku Wiary”.

W dolnej części świętokrzyskiej bazyliki będzie można zobaczyć obrazki sprzed kilku wieków, wytwarzane z wielkim kunsztem i dbałością o szczegóły. Niektóre z nich to edytorskie arcydzieła: otoczone papierowymi koronkami, pozłacane,wytłaczane, z doklejonymi suszonymi roślinami... Są nie tylko piękne, ale i ewangelizacyjne. Zobaczymy na nich sceny z Nowego i Starego Testamentu, postacie świętych, wizerunki Maryi z objawień na całym świecie, symbole religijne. Niektóre mają na odwrocie modlitwy, akty strzeliste albo dopiski i dedykacje ich dawnych właścicieli. Zaprezentowane zostaną też obrazki współczesne – proste w formie, ale bogate w symbolikę.

Wystawie towarzyszy piękny katalog, w którym znajdziemy reprodukcje najcenniejszych obrazków.

Ekspozycja zostanie otwarta 18 kwietnia po Mszy św., którą w intencji kolekcjonerów i miłośników świętych obrazków odprawi w świętokrzyskiej bazylice biskup pomocniczy diecezji lubawsko-zamojskiej Mariusz Leszczyński. Można ją oglądać do 20 kwietnia między 9.30 a 19.30 oraz 21 kwietnia od 8.00 do 20.00. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama